Kastamonu’nun Seydiler ilçesinde yaklaşık 15 bin dönüm alana ekilen siyez buğdayı, üreticisini üzdü. Coğrafi işaret alan siyez buğdayı başka illerde de ekilmeye başlanınca çiftçinin elinde kaldı.

Seydiler İlçe Tarım ve Orman Müdürü Orhan Çanakçı, Kastamonu’da 2018 yılında 20 bin dönüm alanda siyezin ekildiğini belirterek, “Bu yıl ilçemizde 15 bin dönüm alana siye buğdayı ekimi yapıldı. Geçtiğimiz yıla göre 5 bin dönümlük bir düşüş var. Siyez buğdayı ülke genelinden talep görünce ülkemizin her yerinde deneme üretimleri yapıldı. Bu yılda büyük oranda üretimi yapıldığı için pazarlamada problemler yaşanmaya başlandı. Tüketicilerin coğrafi işaretli ve Kastamonu menşeli ürünleri tercih etmelerini tavsiye ediyorum” diye konuştu.

“Siyezi satamadık, elimizde kaldı”

Seydiler’de 10 yıldır siyez üretimi yaptığını ifade eden çiftçi Mehmet Doğan da, “Benim 150 dönüm yerim vardı, bunun hepsine siyez ektim. Şimdi yerim yeterli gelmediği için 200 dönüm daha yer kiralayıp oraya da siyez ektim.” şeklinde konuştu.

Siyezi satamadıklarını ve ellerinde kaldığını belirten Doğan, “Biz, daha kaliteli bir ürün elde etmek, daha iyi bir fiyata satmayı istiyoruz. Emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. Bu yılda özellikle pazar sorunu da yaşıyoruz. Siyezi satamadık, elimizde kaldı” şeklinde konuştu.