Samanın bu kadar para etmesine şaşıran Yüce, "Ben de çiftçilik yapıyorum, ürettiğim samanın tonunu 280 liraya ancak satabildim. Stokçular ve fırsatçılar bu artışın sebebidir. Ankara bölgesinde kilogramı 85 ila 90 kuruş arasında. Başka bölgelerde artışın daha fazla olduğunu duyuyoruz. Bu da besicilik, hayvancılık yapan üreticimizi olumsuz etkilemektedir." dedi. Sezonunda tonu 280 liraya satılan samanın bugün 800 ila 1000 liraya satıldığına değindi.

Gerekli tedbirlerin alınmasını isteyen Yüce, "Silajda da aynı oranda artış var. Tonu 300 liraya alınan silaj, şimdilerde 500 liraya satılıyor. Yetiştiricilerimiz, 2-3 ay önce aldığı fiyata kaba yem bulamıyor. Besicilerimizin en büyük girdi maliyeti yem ve kaba yemdir. Saman buğdaydan kıymetli hale geldi” şeklinde konuştu.

Saman ve silaj satışı yapan Serdar Koyuncu ise, "Yem fiyatlarında, özellikle samanda yaşanan fiyat artışı, üretim eksikliğinden ziyade talep yoğunluğundan ileri gelmektedir. 2-3 ay önce 33-34 kuruş çiftlik teslimi sattığımız silajı şimdi 45-50 kuruşa satmak zorunda kalıyoruz. Sezonda samanın kilogramını çiftlik teslimi 36 -38 kuruş yazdık, şuan için 1-1,25 lira arasında” dedi.