Türkiye'de sadece Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde yetişen şerbetçiotunun kilogram başına alım fiyatı 11,50 lira olarak belirlendi.

Ziraat mühendislerinin hazırladığı maliyet araştırması raporunda, masraf üzerine yüzde 30 çiftçi karıyla beraber gider cetveli üzerinden başlayan pazarlıklarda, Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Anadolu Grubu yetkililerinin kilogram başına 10 lira olarak verdikleri fiyata az olduğu gerekçesiyle itiraz etti.

Cinsine göre otun fiyatı ne kadar oldu?

İtiraz üzerine 2019 yılı şerbetçiotu fiyatları, "Brewers gold", "Provesgot", "Erciyes", "Ege" ve "Pazaryeri" cinslerinde 11,50 lira, "Aroma" cinsinde ise 11,75 lira olarak tespit edildi. Geçen yıl 60 kuruş olan makine ile toplama ücretinin ise alıcıların yapacağı gider maliyetinden sonra belirlenmesi kararlaştırıldı.

“Çiftçiler memnun kalacak!”

Bilecik Orman ve Tarım İl Müdürü Necmettin Yoldaş, bu yıl verilen fiyatların geçen seneye göre iyi olduğunu, çiftçilerin memnun kalacağını söyledi.

Toplantıya, İlçe Kaymakamı Fatih Kurt, Belediye Başkanı Zekiye Tekin, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan Çevik, Bilecik Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen, Pazaryeri Ziraat Odası Başkanı Hasan İphar, Ot-Gül Şerbetçiotu Kooperatifi Başkanı Zafer Kozpınar, ziraat mühendisleri ve üreticiler katıldı.