Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, tarıma özgü bir sosyal güvenlik sistemi geliştirilse istihdama ve ekonomik büyümeye daha fazla katkı sağlanabileceğini bildirdi. Başkan Ali Çandır tarımda çalışacak işçi bulamadıklarını, işçilerin büyük bölümünün Afgan veya Suriyeli olduğunu söyledi.

Çandır: Tarıma özel sosyal güvenlik sistemi olmalı!

Çobandan seralara kadar tarımda çalışan işçilerin işçilerin büyük bölümünün yabancı uyruklu olduğunu hatırlatan Çandır, “Bu konuda uzun yıllardır dile getirdiğimiz tarım sektörüne yönelik özel bir sosyal güvenlik sisteminin kurulması işçi sorunumuzun çözülmesinde ilk basamak olacaktır” dedi.

“Tarımın itibarı geri kazanılabilir”

Tarımın yapısına uygun ve mevcut sosyal yardımların da içerisinde bulunduğu sektöre özgü bir sosyal güvenlik sistemi geliştirilmesini öneren Çandır “İstihdama ve ekonomik büyümeye daha fazla katkı sağlayabiliriz. Sosyal yardımlarla birleştirilmiş ve maliyeti düşürülmüş bir sosyal güvenlik sistemi tarımın itibarının yeniden kazandırılmasında da önemli bir rol oynayacaktır. Dürüst ve nitelikli iş insanlarının ticarette kalabilmesi için önemli bir enstrüman olan konkordato mekanizmasının olası suistimallere karşı revize edilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.