Ağırlıklı olarak kış aylarında sebze ve meyvede manipülasyonların görüldüğüne dikkat çeken Bakan Albayrak “Sözde 2 fırtına, rüzgâr esti. 2 bin dönüm sera etkilenmiş. Antalya’nın kapasitesi 50 bin dönüm. Türkiye'de binde 8 etkilenmiş. Birileri kıyameti koparıyor. Bu tip olayların da önüne geçebilmek amacıyla güçlü bir plan ve program içerisinde destekleyecek bu paketi açıklayacağız." diye konuştu.

Albayrak: Seraların yüzde 90’ı iptidai

Bakan Albayrak, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Delegeler Çalıştayı'nın açılış konuşmasında modern seracılık altyapısının dönüşümüne dikkati çekerek şu değerlendirmelerde bulundu:

"Seracılık kapasitesinin yüzde 90'ından fazlası ibtidai. 'İki rüzgar esti, yıkıldı' yok. Bu paket yüksek kapasite ve verimlilik sağlayacak. Resme baktığımda inanılmaz cazip. Nisan, mayıstan itibaren iklim koşullarıyla hızlı yatırıma geçilebilecek bir alan. Müthiş bir dönüşümü çok hızlı bir sürede başlatacağız. Tarımsal üretimi artırabilmek ve özellikle kış aylarında oluşan fiyat artışlarının önüne geçebilmek amacıyla bu paket açıklanacak.

“Fırsatçılar iş başında!”

Yaptıkları araştırmalara göre fırsatçıların seçim gündemini de fırsata çevirmek için çalıştığını aktaran Albayrak, şunları kaydetti:

"Sivri biber, domates, patlıcan... Bu ay sivri biber ne oldu? İhracatçımız bunu mu konuşacak? Türkiye bunu mu konuşacak? Biri oradan stokluyor, biri bilmem ne yapıyor. Kimse kusura bakmasın. Bu fırsatçılık 82 milyonun cebine kastediyorsa kabul edilebilir bir şey değil. Son gelen bilgiler çok enteresan şeylerin döndüğünü gösteriyor. Bununla ilgili en ağır adımlar atılacak. Kimsenin şüphesi olmasın. Devletin olduğu bir ortamda hiçbir sorunun çözümsüz olmadığını vatandaşımız kısa sürede görecek."