Çiftçi TV’de hafta içi her sabah Taner Öztürk’ün sunumuyla yayımlanan Çiftçi Haber’e konuk olan Kırşehirli süt üreticisi Engin Sen, çok zor durumda olduklarını belirterek “Şuan üreticiler korkunç bir şekilde ineklerini kesiyorlar. Şubat ayı verilerine baktığımızda süt üretimi yüzde 5 oranında düşmüş. Bu gidişe önlem alınmazsa ileride daha büyük sorunlara yol açacak” diye konuştu.

Sen: Yem parasına çalışıyoruz

Süt ve damızlık ile ilgili birliklerin sorunları dile getirmede ve çözüm üretmede yetersiz kaldığının altını çizen Sen, “21 protein yemi 79 lira 50 kuruştan alıyorum. Geçen ay toplam verdiğim süt miktarı 35 bin lira, yemi de fabrikadan aldığım için yem parasını çıkınca hesabıma sadece 500 lira yattı. İşçi, elektrik, mazot gibi girdileri cebimizden ödüyoruz. Şu anda süt verimi düşük ve sütten kesilen hayvanları kestirerek ayakta duruyoruz. En az bir yıldır bu şekilde. İhtiyaç oldukça inekleri kestiriyoruz, son inek kalıncaya kadar bu şekilde devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Çözüm ineklerin yarısını kesmekte”

Yem fabrikalarının hammaddeyi dışardan aldığı için yemi pahalıya sattığını, süt fabrikalarının ise tüketim düşük olduğu için süt fazlası olduğunu, bu nedenle sütün fiyatının düşük oldğunu dile getirdikleri bilgisini veren Sen, “Çözüm ya destekler yükselecek ya da hayvanların yarısını kesime göndereceğiz, başka çözüm yok. Eğer süt fazlası varsa ineklerin yarısını keselim sorun çözülsün. Hem et sorunu da çözülür ne fabrikaya ne de devlete yük olur. Piyasa kendisini düzenler. İnekleri keselim dediğimizde ise aman kestirmeyin şöyle düzelecek böyle düzelecek deniyor.” dedi.

“Hayvan refahı düşünce hastalıktan telef oluyorlar”

Kırşehir Mucur’da en yüksek fiyata sütü satan işletme olduğun belirten Sen “Sütü 1 lira 65 kuruşa satıyorum. 1 lira 30 kuruşa veren arkadaşlar var. Süt fiyatı düşük olduğu için çiftçiler hayvanlarının refahını yükseltemiyor. Refahı yükselmeyince örneğin para olmadığından aşı vurdurmayınca hayvanlar hastalıktan telef oluyor” diye ifade etti.

Programın tamamını yukarıdaki videodan izleyebilirsiniz.