Geçtiğimiz yıl düşürülen Nişasta Bazlı Şeker kotası bu yıl da yüzde 2,5'te sabit bırakıldı ve 2 milyon 700 bin ton olarak belirlendi.

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, ‘’Türkiye’de şeker pancarı kotası sadece Türk Şeker A.Ş.’ye verildi. Diğer firmalara verilmedi. Halbuki Türkiye’de en iyi şeker pancarı verimi alınan yer Konya’dır. Konya’nın da 5-6 ilçesinde tonaj olarak fazla hem de polar olarak fazla. Bu kota sadece Türk Şekere değil de bütün şeker fabrikalarına eşit olarak dağıtılsaydı, bizim çiftçimizde bundan faydalanacaktı. Ama maalesef faydalanamadı. Yani burada ayrım yapıldı. Bakanlık bunu bir an önce düzeltip bu kotanın adil bir şekilde dağıtılmasını istiyoruz.’’ dedi.

Bu sene küp şeker üreten çiftçimizin çoğu kotasını tamamlayamadı diyen Karatay, ‘’Büyük açık var. Eğer Konya çiftçisine de pay verilmiş olsaydı kotalar tamamlanırdı. Pancar demek sadece şeker demek değildir. Pancardan 20’den fazla ürün elde edilmektedir. O yüzden bizin bunları yazık etmememiz lazım. Bu kotanın adaletli bir şekilde dağıtılması lazım.’’ İfadelerini kullandı.

“Ürün bittikten sonra karar alınırsa çiftçiyi etkilemez”

Ziraat odaları olarak devletle çiftçinin arasında köprü olduklarını belirten Karatay, Rusya’dan talep edilen şeker konusunu da değerlendirdi. Karatay, ‘’Bu diğer ürünlerde de aynı şekilde. Bu bir devlet politikasıdır. İthalat kararını ürün bittikten sonra alırsa devlet bizim fiyatlarımız düşmez ve bu çiftçiyi pek etkilemez. Gönül ister ki buğdayı da şeker pancarını da ülkemizde üretelim ve bunu sanayi mamulü olarak yurt dışına satalım.’’ dedi.

Karatay, ‘’Çiftçi buğday ve arpa ekiminden hızla kaçıyor. Çünkü buğday para kazandırmıyor. Örneğin; çiftçi 150 dekar alanda buğday ekerse 100 ton buğday alır. Buğdayın 1 ton maliyeti 1100 lira. Devlet 1350 lira olarak açıklama yaptı. 250 lira oradan kazanıyoruz. 100 lira da devlet veriyor. Yani kilogramına 400 lira civarından buğdaydan para kazanıyoruz. Bunu üst üste koydunuz zaman çiftçinin aylığı asgari ücretle sigortasına ancak yetiyor. Çiftçi bununla aile olarak nasıl geçinsin. O yüzden alternatif ürünlere yöneliyor.’’ İfadelerini kullandı.