Şanlıurfalı Mehmet Emin Mizan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun desteğiyle besi çiftliği kurdu. Tüm zamanını orada geçiren Mizan, "İnsan kendi işinin başında durmazsa başkasıyla iş olmaz. Çizmeyi, önlüğünü giyeceksin, 24 saat işinin içinde olacaksın. O zaman para da kazanırsın, işini de büyütürsün" dedi.

Kent merkezinde doğup büyüyen 8 çocuk babası, 58 yaşındaki Mizan, 21 yıl İmam Keskin Buğday Pazarı Dernek Başkanlığı, 5 yıl Eyyübiye Belediye Meclisi üyeliği yaptı, uzun yıllar da Şanlıurfa Ticaret Borsasındaki komisyonlarda üye olarak bulundu. Kent yaşamının stresinden sıkılan Mizan, 5 yıl önce büyükbaş hayvan çiftliği kurmak için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) hibe desteği programına başvurdu.

Başvurusunun kabul edilmesiyle çiftlik kuran Mizan, ilk olarak 250 hayvan aldı. Daha sonra çiftliğinin kapasitesini artırarak hayvan sayısını 800'e çıkartan Mizan, Şanlıurfa merkezde yürüttüğü bütün görevlerini teker teker bırakarak gününün tamamını çiftliğinde geçirmeye başladı.

Doğal yaşama döndüğünü belirten Mizan, "Bu işi yaparken insanda ilk başta havyan sevgisi olacak. Yapacağın işi seveceksin, sevmeden bu işi yapamazsın. Yavaş yavaş elimi ayağımı, Şanlıurfa'dan, şehir hayatından çektim. Dernek başkanlığını, esnaflığı, meclis üyeliğini ve ticaret odasındaki görevimi bıraktım ve kendimi bu işe verdim. 3 çalışanımla birlikte bu işi en güzel şekilde devam ettiriyoruz. İnsan kendi işinin başında durmazsa başkasıyla o iş olmaz. Çizmeyi, önlüğünü giyeceksin, 24 saat işinin başında olacaksın. O zaman para da kazanırsın, işini de büyütürsün." Şeklinde konuştu.

Hayvanları kısmen kendi arazisinde ürettiği yemlerle beslediğini aktaran Mizan, "Hayvanlarımı tamamen doğal bizim de ürettiğimiz yemlerle besliyorum. Mısır, arpa, pamuk tohumu küspesi, mısır silajı, yonca gibi doğal yemler veriyorum. Yemimizin yüzde 50'sini kendimiz ürettiğimiz için buradaki maliyeti de düşürüyoruz. İthal olan hayvanlarımız 7 ayda kesime hazır hale geliyor" dedi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Şanlıurfa Koordinatörü Sadık Yetim ise Mehmet Emin Mizan'ın yaşamıyla, kurduğu çiftlik ve işleyişiyle çiftçilere çok güzel bir örnek olduğunu aktardı. Yetim, "TKDK olarak verdiğimiz yoğun destekle kendisi çok güzel ve başarılı bir çiftlik kurdu. Çok ihtimal vermememize rağmen sonradan öğrendik ki şehir hayatındaki birçok görevini bırakarak kendisini bu işe adamış. Kendisi gerçekten TKDK'nin Şanlıurfa'daki en başarılı girişimcisi ve çiftlik yatırımcılarından birisi oldu” şeklinde konuştu.