Aydın Kuşadası İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ilçede 5 bin 650 dekarlık alanda şeftali üretiminin yapıldığı belirtildi.

Kentte geçen yıl 13 bin 720 ton şeftali üretimi yapılırken bu yıl ki hedefin ise 14 bin ton olarak belirlendiği ifade edildi. Davutlar Mahallesi'nde şeftali üretimi yapan Melek Çengel, iklimi dolayısıyla ilçede hasadın erken yapıldığını söyledi.

“Davutlar şeftalisi daha büyük”

Çengel, kendilerine özgü olan "Zeynel ağa" türünün dışında "Early Fresh" türü şeftalinin de üretimini yaptıklarını belirterek,  "Mersin dışında en erken hasat edilen şeftaliler Davutlar'dan çıkıyor. Mersin şeftalisi Davutlar şeftalisinden daha küçük olduğu için Davutlar şeftalisi daha fazla tercih ediliyor. Davutlar şeftalisi aroması, kokusu ve şekliyle öne çıkıyor." dedi.

8 yıllık aşılama sonucu Zeynel ağa ortaya çıktı

Ürünlerinin büyük kısmının ihraç edildiğini aktaran Çengel, "Zeynel ağa" türü hakkında da bilgi verdi.

Çengel, "Babam yıllar önce değişik şeftali türlerinin öne çıkan yönlerini bir tek cinste birleştirmek için çalışmalara başladı. 8 yıllık bir çalışma sonunda, yapılan aşılamalar ile tamamen Davutlar’a özgü, ülkemizin, hatta, dünyanın başka yerinde olmayan bir cins yetiştirildi. Üçten fazla türün aşılaması olan bu şeftalilere, ihracatçılar ve toptancılar ortaklaşa babamın adı olan 'Zeynel ağa' ismini verdi. Üretimi sınırlı olan bu cinsin de hasadını yaptık." dedi.