Tarım Kredi Kooperatifleri, kurdukları stantla 14. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarında yerini aldı. Burada gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, "Tarım Kredi Kooperatifleri olarak özellikle son dönemde sözleşmeli üretim üzerine kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Piyasada özellikle tüketici tarafında fiyatların aşağı çekilmesi noktasında üretici ve tüketici arasındaki aracıların kalkıp orada kooperatiflerin yer alması için sorumluluk almak istiyoruz” dedi.

“Alımı 1,5 milyar TL bandına taşımayı hedefliyoruz”

Sorumluluk alma çerçevesinde geçen yıldan bu yana ortaklardan alınan ürünler 400 milyon seviyesindeyken bu sene 800 milyon seviyesine geldiğini belirten Poyraz “Önümüzdeki yıl bu rakamı 1,5 milyar bandına taşımak istiyoruz. Bir tarafta üretici, bir tarafta tüketici ve herkesin memnun olacağı bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Kamuoyunda çokça tartışılıyor. Çiftçi arkadaşlarımız şikayet ediyor. ‘O kadar çalışıyoruz, emek harcıyoruz, anca 1 liraya satabiliyoruz’ diyorlar. Bir tarafta da tüketici şikayet ediyor. ‘Çiftçinin 1 liraya ürettiği ürünü ben neden marketten 7 liraya alıyorum?’ diyor. İşte burada Türkiye’de aracı sisteminin tekrara gözden geçirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Tarım Kredi olarak rol model olmak istiyoruz”

Sebze fiyatları ile ilgili tartışmalar başlamadan önce ciddi hazırlıklar yaptıklarını hatırlatan Poyraz “Bir yıl önce başlattığımız çalışmalar devam ediyor. Üreticiden tüketiciden ulaşan değerler zincirinde Tarım Kredi Kooperatifleri olarak hem kooperatiflerimizle, şirketlerimizle yer alacağız, sonrasında da burada rol model olmak istiyoruz. Aracılık sistemindeki ürün fiyatlarının katlanarak tüketiciye ulaşması noktasında ortaya yeni bir model koyalım ve burada sağlıklı işleyen bir sistem olsun ki fiyatlar da makul seviyede olsun. Yeni dönemde inşallah eksik olan altyapılarımızı yapacağız. Üreticilerimizle el ele ve tüketicimizle kucaklaşacak yapılar oluşturacağız. Sanayicilerimiz de tarımsal ürünleri işleme konusunda tüketici konumundalar. Meyve suyu üreticileri ile protokol imzaladık. Ham madde tedariki noktasında üreticilerle bir değer oluşturuyoruz" diye konuştu.

“Fuara katılım geniş”

Poyraz, fuarla ilgili de, "Fuara geniş bir katılım var. Tarım sektörünün tüm paydaşlarının burada olması önemli. Yeni ürünlerin tanıtılması noktasında fuarlar imkan sağlıyor. Biz de piyasadaki aktörleri yeni ürünlerimizi tanıtırken bir yandan da ortaklarımıza, çiftçilerimize ürünlerimizi tanıtıyoruz" ifadelerini kullandı.