2013 yılında bu yana Deusz Fahr traktör markasıyla Türkiye yatırımlarına başlayan SDF Group faaliyetlerini yatırımla taçlandırarak Türkiye’ye bir traktör üretim üssü kurdu.

Balıkesir Gönen’de 50 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 140 bin metrekarelik tesisin yapımı iki yıl sürdü. İtalya merkezli firmanın şanzıman hattı da Türkiye’ye taşındı.

Bu sayede traktörlerin şanzımanı Türkiye menşeili üretilmeye başlandı.

19 ülke Türkiye’den yönetiliyor

SDF Group Ticari Müdürü Mehmet Uzunköprü, fabrikanın bir üretim tesisinde öte Ortadoğu merkezi olduğuna dikkat çekerek “Ortadoğu ve Avrupa merkezli 19 ülkenin sorumluğu ve yönetimi Türkiye’ye verilmiştir. Bunun yanı sıra 4E ve Dorada serilerinin Türkiye menşeili üretimi ve dünyaya ihracatı bizim tarafımızdan yapılıyor. Geçen yıl sadece 300’ün üzerinde sadece Avrupa ülkelerine 4E ve Dorado serilerinin 90 ve 100 beygir traktörlerini gönderdik” diye konuştu.

“Yerli üreticiye örnek olup üretim kalitesini artıracağız”

Fabrikanın traktör sektörüne olan katkılarını da sıralayan Mehmet Uzunköprü, “Avrupa standartlarında üretim yapabilmek gerçekten çok önemli. Türkiye’ye deki traktör sektörüne baktığımızda temel problem kalitesizlik. Yerli üretim kalitemizi biraz yukarıya çıkarabilirsek çok başarılı olacağımıza inanıyoruz. SDF Group olarak temel sorumluluklarımızdan bir tanesi yerli üreticilerin de bir şekilde bizleri örnek alarak kalitelerini yukarılara çıkarması yönünde hamlelere devam etmektir” şeklinde konuştu.