2017 Türkiye Koyun Kırkma Şampiyonu Kadir Sarı, Çiftçi TV’de yayımlanan Küçükbaş Dünyası adlı programda HEINIGER makinalarını denedi. Deneme sonrası görüşlerini aktaran Kadir Sarı, “Türkiye’deki tüm kırkma makinelerini kullanmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki HEINIGER kırkma makinesinde yavaşlama görmedim. Titreşim çok az ve kırkma işlemini hızlı bir şekilde yapıyor. Kırkma daha hızlı ve yumuşak gerçekleştiği için hayvanlar stres olmuyor” dedi

“Makinemi değiştireceğim”

Denemeden sonra HEINIGER’in performansını çok beğendiğini belirten Kadir Sarı, kullandığı ekipmanı değiştirip yerine HEINIGER marka kırkma makinası kullanacağını söyledi. Günde 120 koyun kırktığını ifade eden Sarı, HEINIGER’in hızı sayesinde bu sayıyı 140'a kadar çıkarabileceğini sözlerine ekledi.

“Yapağı kirliliğine son!”

Türk hayvan yetiştiricisine kolaylık sağlaması için İsviçre Markası HEINIGER’i Türkiye’ye getirdiklerini söyleyen Semak Makina Ürün Sorumlusu Göker Kırcı “Makinemiz hayvanlarda stres yaratmayacak şekilde tasarlandı. Türkiye’de en büyük sorunlardan bir tanesi yapağının kirli olması. Bu makine ile yapağı deriye en yakın yerden kesilir, deri yaralanmaları en az seviyede olur dolayısıyla yapağı verimi artar. Ayrıca makinenin arka tarafında bulunan havalandırma sistemi bıçakları soğutur ve hayvana zarar vermez” diye konuştu.