Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ kasım ayı olağan meclis toplantısında, "Şehrin hem güneyinde hem kuzeyinde OSB çalışmalarımız olacaktır. Tarım alanlarında sanayileşmeye asla müsaade etmeyiz." dedi.

Tarım alanlarında sanayileşmeye asla izin vermeyeceğiz

Şehrin hem kuzey hem de güney kesiminde organize sanayi bölgesi olması gerektiğine inandıklarını vurgulayan Altuğ, "Avrupa'da şehrin yüz ölçümünün yüzde 2'si oranında bir alanın sanayi alanları olarak kullanılması gerekiyor. Bizim ilimizde bu oran yüzde bir bile değil. Tarım alanlarına zarar vermeden sanayileşmenin devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Şehrin hem güneyinde hem kuzeyinde OSB çalışmalarımız olacaktır. Tarım alanlarında sanayileşmeye asla müsaade etmeyiz. OSB’lerde tek şartımız var, çevreye ve insana zararlı yatırımlara, bölge içerisinde çevreyi kirletebilecek her türlü yatırıma ve yönetimsel her türlü uygulamaya karşı olacağız. OSB’ler tamamen doğa dostu ve insan odaklı olarak yapılmalıdır." İfadelerini kullandı.

Gastro turizmde yer alacak kitap çalışması 

Altuğ, Kültür Komisyonu ile birlikte kentin gastro turizminde yer alması için öncü olacak bir kitap çalışması başlattıklarına işaret etti. Amaçlarının mutfak zenginliklerini, mutfak kültürlerini ve yöresel gıda ürünlerini hafızaya almak, etkin ve doğru tanıtmak olduğunu belirtti. Sözlerine Gastro Sakarya Projesi ile UNESCO’nun bu dönem onayladığı 7 şehir arasına girmeyi hedeflediklerini ekledi.

Sanayi stratejisi belgesi

Ekonomideki gidişatın olumlu bir ivme yakalamaya başladığını ifade eden Altuğ, "2019'da uygulamaya konulan Sanayi Strateji Belgesi, İvme Paketi ve 3 yıllık Yeni Ekonomi Programı’nın uygulamaya konulması ile ekonomik sıkıntıların azaldığını söyleyebiliriz. Banka ve mevduat faizlerindeki indirimin katkısı olmuştur. Bunun yanı sıra 2019 yılı ekim ayında otomotiv satışlarında bir önceki yılın ekim ayına göre yüzde 127,5 oranında artış söz konusu. Ayrıca konut satışlarında 2019 üçüncü çeyreğinde bir önceki döneme göre Sakarya’da yüzde 40, Türkiye'de yüzde 42 artış var. Beyaz eşya satışlarında da ekim ayında bir önceki aya göre ürün grupları bazında ise yüzde 26 artış gerçekleşmiştir. Söz konusu artışlar bize ticari yaşamda olumlu bir hareketlenme ve dipten çıkış başladığını gösteriyor. Bu ekonomik düzelmenin sürekli olması ve Türkiye’nin büyümeye devam etmesini temenni ediyorum” dedi.