Buğday hasadının devam ettiği şu günlerde makarnalık buğday fiyatlarındaki hızlı artış dikkat çekiyor. Nizip Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Sarı buğday ve kırmızı mercimek fiyatlarındaki artışa ilişkin, şunları söyledi: "Hasadın ilk günlerinde 1,50 lira olan buğdayın kilogramı, şu anda 1,90 lira. Bu da kısa sürede yüzde 30’la varan çok ciddi bir artıştır. Bizim en büyük korkumuz, stokçu bugün bu fiyatla mal alımı yapıyorsa, herhalde aldığı ürünü 3 liraya satmak içindir. Böyle olursa büyük sıkıntı yaşayacağız." dedi.

Sarı, 1 Haziran'da buğdayda hasat dönemi başlamasına rağmen fiyatların her geçen gün yükseldiğini belirtti.

Sarı: Fiyat artışı beklentilerimizin üzerinde

Fiyatların beklentilerin çok üzerinde arttığını, bu konuda devletin çok hızlı bir şekilde önlem alması gerektiğini savunan Sarı, "Bizler sanayici olarak makarnalık buğday temininde büyük sıkıntılar yaşıyoruz, resmen stokçularla mücadele ediyoruz. Eğer hasat döneminde olduğumuz şu an böyle sıkıntılar yaşıyorsak iki ay sonra ne yapacağız, bunlarla nasıl mücadele edeceğiz bilemiyoruz. Fabrikaların ihtiyacı olan buğdayı bile tedarik etmekte sıkıntı yaşıyoruz. Bunun tek sebebi piyasadaki stokçu ve spekülatörlerdir. Devletimizin bu konunun önüne geçmesini temenni ediyoruz’’ diye konuştu.

“Kırmızı mercimek bulmakta güçlük çekiyoruz”

Kırmızı mercimekte de durumun benzer olduğunun altını çizen Sarı, "TMO kırmızı mercimek fiyatını kilogramı 2,50 lira olarak açıkladı.  Bugün piyasada kırmızı mercimek 3,20-3,30 liraya kadar çıkmış durumda ve sanayicinin eline ürün geçmiyor. Yani hasat dönemimde varlık içinde yokluk çekiyoruz. Bunun da tek nedeni, çok iyi biliyoruz ki gayri resmi olarak çalışan ve devlete hiçbir katkısı olmayan stokçulardır. Bizlerin isteği devletimizin bunlara fırsat vermemesi ve üzerine gitmesidir."