Süt fiyatları acilen yükseltilmeli

Türkiye Ziraatçılar Derneği başkanı “ süt ineklerinin kesime gitmemesi için Ulusal Süt Konseyi’nin acilen toplanması gerekiyor. En geç ekim ayında toplanmasını bekliyoruz. Süt referans fiyatı 3 TL’nin altında olursa üretici bu işi yürütemez. Yetkililerin bir an önce bu duruma el atmaları gerekiyor. Maliyetleri karşılayamam üretici ineğini kesime yollamak zorunda kalıyor. Bu durumun bir an evvel önüne geçmek gerek. Maliyetler azalırsa üretim artar” dedi.

Venezüella’dan peynir ithal edilmesi çok garip bir durum diyen Demirtaş, “ Türkiye’de en az 50 çeşit peynir çeşidimiz var. Bizim kendi ülkemizde üretilmeyen bir ürün değil peynir burada en büyük sıkıntı üreticinin maliyetlerini karşılayamaması. Göz göre göre kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz”  şeklinde konuştu.

Para kazanamayan üretici yavaş yavaş bu işi bırakıyor

Demirtaş, “Yem fiyatlarındaki ciddi artış üreticinin belini büküyor. Şuanda ortalama samının bir tonu bin TL Böyle giderse kışın tonu 2 bin TL olursa şaşırmayın. Samanda stokçuluğun önüne geçilmesi gerekiyor burada alınması gereken karar ise, denetimlerin yapılması ve bu durumun önüne geçilmesi. Yem fiyatlarındaki bu ciddi artış göz önünde bulundurulursa üreticilerin bu işten para kazanması mümkün değil. Acilen üreticilerin maliyetlerinin düşürülmesi gerekiyor. Para kazanamayan üretici yavaş yavaş bu işi bırakıyor” ifadelerini kullandı.

Bu yıl 40 bin üretici çiftçilikten kopacak

Türk tarımı yavaş yavaş bitiyor diyen Demirtaş, “Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı üretici sayısı 2017’de 2 milyon 100 bin idi. 2017’den sonraki veriler resmi olarak açıklanmadı ancak tarım uzmanları bu sayının 2020 itibarıyla 2 milyona gerilediğinin söylendiğini belirtiyor. TZD’nin öngörüsüyle birlikte 2 milyon çiftçinin de en az yüzde 2’si pandeminin derinleştirdiği kronik tarım sorunları ve yanlış tarım politikaları yüzünden bu yıl tarımı bırakacak. Yani bu yıl 40 bin üretici, çiftçilikten kopacak şeklinde konuştu.