Türkiye’nin ve Antalya’nın en önemli domates üretim merkezlerinden Korkuteli'nde salçalık domatesin yeni sezon hasadına başlandı. Kargalık ovasında ilk hasat üretici Osman ve Tayfun Küçükkeskin kardeşler tarafından yapıldı.

Korkuteli ovasında geçtiğimiz sezona göre salçalık domates ekiminin yüzde 50 fazla olduğuna dikkat çeken üretici Osman Küçükkeskin, artışın memnuniyet verici olduğunu söyledi. Küçükkeskin, “Salçalık domateste dekar başına 8-10 ton ürün beklendiğini biliyoruz. Bu üründe dekar başına 10 ton ürün masrafa çıkıyor, üzeri ürün ise üreticinin cebine kâr kalmaktadır” dedi.

Üretici geçen yıl bekleneni alamadı

Küçükkeskin, üreticinin geçen yıllarda doğal afetler nedeniyle büyük ölçüde zarar ettiğini dile getirerek, “Üretici geçen yıl istediğini alamadı, verim düşüklüğü yaşadı. Ayrıca girdi maliyetlerimiz de çok yüksek. Bundan dolayı ekim alanında yüzde 10 daralma olduğunu görüyoruz ancak bizim çiftçimiz salçalık domates üretiminde çok başarılı. Teknolojinin tüm imkanlarını kullanıyor. Doğal afet olmadığı sürece çok kaliteli ürün yetiştiriyoruz. Şu anda domateslerimizde her şey yolunda gidiyor. Rekoltede beklediğimizin üzerine çıkacağımızı düşünüyorum. Şuna tarlada günlük toplama yapılıyor ve domateslerin çok kaliteli olduğunu gördüm. Domatesi özen göstererek üretiyoruz. Bu yıl yetişen domatesin önceki yıllara göre daha kaliteli olduğunu görüyorum” dedi.