Türkiye'nin en önemli salçalık domates üretim merkezlerinden Manisa’nın Salihli Ovası’nda salçalık domatesin yeni sezon hasadına başlandı. Salihli Ovası’nda ilk hasat Yeşilova Mahallesi’nde yapılırken bu sene Salihli'den 1 milyon 300 bin ton salçalık domates hasadı beklendiği öğrenildi.

Üretici Hüseyin Ergil tarafından yetiştirilen ilk ürün hasadına Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç katılırken sezonun bereketli olması için kurban kesildi. Yalvaç, Salihli Ovası’nda geçtiğimiz sezona göre salçalık domates ekiminin yüzde 50 daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Geçen sezon 7 bin dekar olan domates ekili alanın bu sezon 13 bin dekara çıktığını hatırlatan Yalvaç, “Üreticiler dekara 10 ila 14 ton verim bekliyor. Bu üründe dekar başına 10 ton ürünün masraf, on ton üzeri ürünün ise üreticinin cebine kar kalmaktadır. Domateste fabrikalarla sözleşme yapılıp, sözleşme gereği fiyatların inmesi, çıkması, arz talebin az, çok olmasına göre bile olsa biz, her iki tarafın sözleşmeye uymasını istiyoruz. Fiyat çıkarsa üretimiz bu işten caymasın, düşerse de fabrikalarımız bu işten caymasın istiyoruz” dedi.

Dinçel: Fabrikalar alım yapmıyor!

Hüseyin Ergil ise “Yaklaşık 100 dekar domates ektim. Ortalama dekarda 10 tonun üzerinde bir verimimiz var. Ama şu an ki fiyatlardan memnun değiliz.” dedi.

Hasat edilen sezonun ilk domatesleri alan Tüccar Doğan Dinçel ise şunları söyledi:

“Fabrikalar alımlarda geri durup fabrikalarını açmıyor, üreticimiz de sorun yaşıyor. Fiyatlarımız düşük, maliyetlerimiz ise yüksek. Bu yüzden biz çiftçimizin yanında durmaya çalışıyoruz. Üreticimizin ürününün yerde kalmaması için uğraşıyoruz. Şu an domates fiyatları kilogramda 42-43 kuruş bandında geçiyor. Fakat 1 dekar domatesin maliyeti ise 4 bin lirayı geçiyor. Bu fiyatlar üreticimizi mağdur durumda bırakıyor.”