Türkiye’nin sebze meyve ihraç ettiği en önemli ülkelerden biri olan Rusya, geçtiğimiz yıl 30 bin ton ürünü tarım zararlısı tespit ettiği için geri gönderdi.

Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor daha önce Türkiye’den getirilen meyve ve sebzelerin bitki sağlığı kalitesinin düşmesinden endişe duyduklarını açıklamıştı. Geçtiğimiz yıl Türkiye’den gönderilen meyve ve sebzelerde bin 945 kez Rusya’nın karantina listesinde olan tarım zararlıları saptanmış, hastalıklı olduğu tespit edilen 30 bin ton ürünün ülkeye girişi yasaklanmıştı.

Son olarak yaklaşık 20 ton çilek geri çevrildi

Türkiye'den Rusya'ya gönderilen 20.8 ton çilek, içinde zararlı de haşerelerin tespit edilmesi nedeniyle geri çevrildi.

Sputnik Türkiye'nin aktardığı bilgiye göre, Rosselhoznadzor’un Krasnodar bölgesi ve Adıge Cumhuriyeti müdürlüğü basın dairesinden yapılan açıklamada, kurumda görevli müfettişlerin Türkiye’den gönderilen 20.8 ton çileğin, içinde batı çiçek tripsi (Kaliforniya tripsi) adlı haşerenin tespit edilmesi nedeniyle Rusya’ya girişini yasakladığı kaydedildi.

Ürünlerde bu tarım zararlısının bulunduğu, Rusya Bitki Karantina Merkezi Novorossiysk şubesinin raporuyla doğrulandı. Sağlıksız ürünler ihracatçıya geri gönderildi.