Manavgat-Konya yolu üzerinde Hacıobası Mahallesi’nde bulunan kontrol noktasında güvenlik güçleri tarafından bir kamyonet durduruldu. Durdurulan kamyonetin kasasında sevk irsaliyesi ve diğer evrakları bulunmayan bin 500 civarında canlı tavuk ele geçirildi.

Varillerin içine konan tavuklara gaz verildi

Geceyi uygulama noktasında geçiren kamyonet kasasındaki tavuklar, Manavgat Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden gelen ekipler tarafından Kum mevkiine getirildi. Burada varillerin içerisine konulan tavuklar gaz sıkılarak imha edilip kepçenin kazdığı çukura gömüldü.

Tavukların imha edilme anı tavuk sahipleri tarafından cep telefonuyla görüntülendi. Görüntülerde tavukların varillere doldurulmaları, gaz verilmesi ve kazılan içerisinde su bulunan çukura dökülme anları yer alıyor. Çukura boşaltılan tavukların bir bölümünün canlı oldukları gözden kaçmadı

Zarar 30 bin lira

Konya’dan yükledikleri tavukları Mersin’e götürdüklerini belirten Serdar Tunaz, “Manavgat girişinde kontrol noktasında güvenlik güçleri tarafından durdurulduk ve evraklarımız olmadığı için gece boyunca bekletildik. Öğle saatlerinde Tarım ve Orman Bakanlığı İlçe Müdürlüğünden gelen ekipler, evrakları getirtebileceğimizi söylememize, hayvanların sağlık durumları kontrol edilmeden imha kararı alındı. Bin 500 dolayında tavuk canlı canlı imha edildi. Bunun yerine başka türlü bir çözüm yolu bulunabilirdi. Zararımız 30 bin liranın üzerinde. Ne yapacağımızı bilemiyoruz” şeklinde konuştu.