Peygamber üzümü olarak bilinen Besni üzümünde hasat başladı. Adıyaman’ın tescilli ürünleri arasında yer alan üzümler çürüklerden ayrılarak potasyum ve zeytinyağı karışımıyla yağlandı ve güneş altında kurutulmaya bırakıldı

Besni İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Kösekul, Besni ilçe merkezi ve köylerinde yaklaşık 31 bin dekar alanda üzüm üretimi yapıldığını söyledi. Üzüm rekoltesinin geçen yıldan fazla olduğunu dile getiren Kösekul, şöyle konuştu:

"Bu yıl 6 bin 200 dekar alanda yaklaşık 150-200 bin ton kuru üzüm bekliyoruz. Üzümün bu yılki verimi geçen yıla oranla dana iyi. GAP İdaresi ile yürüttüğümüz projeler kapsamında üzümün tamamı organik olarak yetiştiriliyor."

Fiyatı hakkında da bilgi veren Kösekul, bu yıl kuru üzümün kilogram fiyatının 18 ila 25 lira arasında değiştiğini belirterek, fiyatın yapılan emeğe göre az olduğunu, ürün çiftçinin elinden çıktıktan sonra fiyatın daha da arttığını, bunu da kooperatifleşme ile aşmaya çalıştıklarını kaydetti.

"Bağcıların tek sorunu bağlarda elektrik ve suyun olmaması

Çiftçi Cafer Ulakçı ise yaklaşık 40 dönüm alanda üzüm yetiştirdiğini söyledi.  Üzümün sofralık bir çeşit olduğunu ifade eden Ulakçı, "Üzümün adı Peygamber üzümüdür ama kurutulduktan sonra Besni üzümü diye geçiyor. Hasat dönemi başladığında yaklaşık 15 gün işçilerimiz sabah saatlerinde gelip akşama kadar çalışıyor. Bağcıların tek sorunu bağlarda elektrik ve suyun olmaması. Özellikle de elektrik sorunu. Bağlarda gece de kaldığımız için elektrik sorununun çözülmesini istiyoruz. " ifadelerini kullandı.

"Yaklaşık bir ay çalışıyoruz"

İşçilerden Meryem Üçoğluk ise Pazarcık ilçesinden Çorak köyüne üzüm temizlemeye geldiğini ifade ederek, "Üzümü teveklerden kesiyoruz. Daha sonra çürüğünü ayırıyoruz. Güneşin altında kurutuyoruz. Yevmiye ile çalışıyoruz. Yaklaşık bir ay çalışıyoruz." dedi.