Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile 3. Küresel Balıkçılık ve Deniz Mahsulleri Fuarı çerçevesinde Rusya Tarım Bakanı Dmitriy Patruşev ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası açıkalamalar yapan Bakan Dmitriy Patruşev, iki ülke arasında tarım alanında iş birliğinin verimli şekilde devam ettiğini belirtti. Türkiye'nin Rusya'ya domates tedarik etme imkanına sahip olduğunu söyleyen Patruşev, Türk domatesinin ithalatına yönelik kota uygulamasını anımsattı.

Patruşev, "Tarım alanında Rusya ile Türkiye ikili ilişkileri sadece domates tedarikine bağlı değil. Türkiye, Rus buğdayının büyük ithalatçısıdır, bu bağlamda da ikili ilişkilerimizi geliştirmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Rusya’ya süt ürünleri tedariki ele alındı

Ayrıca Patruşev, kaz ve ördek etinin Rusya'dan Türkiye'ye tedarik edilmesi konusunu da ele aldıklarını belirterek, Türkiye'den Rusya'ya süt ürünlerinin tedarik edilmesi konusunu da görüştükleri bilgisini paylaştı.

Patruşev, şunları kaydetti: "Rusya ile Türkiye arasında var olan ticaret hacminin her iki taraf için de tatmin edici olduğunu memnuniyetle söyleyebilirim. İkili ticaret hacmi her sene yükseliyor, bu yılın ilk yarısında da yükseldi. Bu yüzden ilişkilerimizin pozitif yönde geliştiğini ve temaslarımızın da bu bağlamda yararlı olduğu söylenebilir. İhracat projesi kapsamında balık konusuyla ilgili büyük planlarımız da var."