Yılda iki kez patates üretimi yapılabilen İzmir’in Ödemiş ilçesinde üreticiler, son günlerde düşen fiyatlardan dolayı dert yandı. Fiyatların düşmesi ile üretim maliyetlerini karşılayamadıklarını belirten üreticiler, ithalattan uzaklaşılması gerektiğini savunurken, Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, ithalatın yerli üreticiye sıkıntı oluşturduğunu kaydetti.

Patates üreticisi İsmail Hallıoğlu, küçük üreticinin patatesten para kazanamaz hale geldiğini belirterek, hasat döneminde yapılan ithalatın üreticinin belini kırdığını söyledi. Hallıoğlu, yaz patatesinin sökümünün sona erdiğini belirterek, “Üretici kış patatesi ekmek yerine mısıra yöneliyor” dedi.

"Rekolte beklenenin üstünde oldu"

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesinin Ödemiş temsilciliğini yürütün Ziraat Mühendisi Özkan Akgün de, ithalat baskısının üretici açısından son derece kötü olduğunu söyledi.

Akgün, Ödemiş patatesinin ithalata kurban edildiğini belirterek, "250 bin ton aylık tüketimimiz var; ama ülke olarak 200 bin ton patates ithalatına gidiyoruz" diye konuştu. Fiyatların düşük seyretmesine rağmen, hava şartlarının iyi gittiğine belirten Akgün, "Şükür ki rekolte beklenenin üstünde oldu ki birim maliyet fiyatları düştü" diye aktardı.

Eriş, ithalatın zararların dikkat çekti!

Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, ithalat politikaların değiştirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Ülkemizde tarımsal anlamda her şey üretilebiliyorken, ithal ürüne pirim verilmesini anlamak mümkün değil. Ödemiş'te bir yaz patates dönemi daha sona erdi. Yaz patatesinin sökümünün ardından havaların ısınması ile hızlı bir ikinci ürün dönemine girildi; fakat üretici patates fiyatlarına güvenemiyor. Yaz patatesinde fiyatlar ilk başlarda iyiydi. 2 ila 2,5 TL'den başlayan fiyatlar üretici açısından sevindirici idi. Böyle gitseydi fiyatlar çiftçinin borçlarını ödemesini sağlayacaktı. Biz de 2 TL’nin altına inmemesi gerektiğini söylemiştik" dedi.

Tarla fiyatı 1 TL’nin altına düştü

Eriş, yaz patatesinin toprak altında veya herhangi bir yerde depolanabilecek bir ürün olmadığını ifade ederek, "Maliyetli olan depolama yolunu tercih ederseniz patates zarar görür ve büyük ölçüde erir; kilosu ve değeri düşer. Sonuçta yaz sıcaklarının aniden bastırmasıyla hızlı bir söküm dönemine başlandı. Hızlı sökümle birlikte fiyatlar da hızla aşağıya indi. Maalesef son dönemde üretici; yani tarla fiyatının 1 TL'nin de altına indiği görüldü. Bu fiyatlar maliyetin altındadır. Bu durum üretici açısından üzücüdür. Büyükşehirlerde tüketici patates fiyatlarının ucuzlamasını beklerken, üretici ürününden istediği değeri almak istemektedir" şeklinde aktardı.