DLG Fuarcılık Türkiye Genel Müdürü Onur Kiraz Çiftçi TV’de Taner Öztürk’ün konuğu oldu. Türkiye’nin ilk patates fuarı olma özelliğini taşıyacak Patates Özel Fuarı hakkında bilgi veren Kiraz, fuarın açık alan uygulamalı tarım konseptinde yapılacağını söyledi. Konya / Karaömerler 80 bin metrekare alan içinde yapılacak fuar için Nisan ayında sofralık ve sanayilik olmak üzere 50 çeşit patates tohumunun ekimi yapıldı.

Çiftçi TV’nin medya sponsoru olduğu Patates Özel Fuarı’nın uluslararası bir organizasyon kimliği taşıdığını belirten Kiraz, “Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Avrupa’daki patates sektörünün liderlerini fuarda ağırlayacağız. 22 – 24 Ağustos 2019 tarihleri arasında düzenlenecek fuara tüm patates üreticilerini bekliyoruz” çağrısında bulundu

Fuar alanı olarak Konya’yı seçme nedenlerini aktaran Kiraz, “Türkiye’de sofralık, sanayi tipi ve tohum dahil olmak üzere 1,5 milyon dekar alana patates ekimi yapılıyor. Ekili arazilerin yüzde 51’i Konya, Nevşehir ve Niğde üçgeninde yer alıyor. Hem üreticilerimize yakın olmak hem de ulaşım kolaylığı açısından bu bölgeyi tercih ettik” dedi.

Fuar Potato Europe’un devamı niteliğinde!

DLG’nin 2006 yılından bu yana Avrupa’da düzenlediği ve dört ayrı ülkeyi (Almanya, Hollanda, Fransa ve Belçika) dolaşan Potato Europe adlı bir fuar organizasyonu olduğunun bilgisini veren Kiraz “Ülkemizdeki patates sektörünün paydaşları olan tohum üreticileri, zirai ilaç imalatçıları, tarım ekipmanı üretenler, büyük çiftçiler ve patates ticareti yapanlar bu fuarı çok yakından takip ediyor, her yıl Avrupa’daki fuarları ziyaret ediyorlardı. Bu nedenle Türkiye’de de patates sektörü açısından bilinen bir organizasyon. Ülkemizdeki patates sektörünün analizini yaparak ve sonrasında nereye evrileceğine dair bir vizyon çalışmasıyla destekledik. 1,5 yıl önce başladığımız bu hazırlıklar çerçevesinde Avrupa’daki organizasyonu Türkiye’de yapmaya karar verdik” dedi.

Patates ekimleri yapıldı, fuarda hasat yapılacak!

DLG Fuarcılık olarak Türkiye’de 2010 yılından bu yana faaliyette olduklarının altını çizen Kiraz, “Açık alan uygulamalı tarım fuarı konseptini ülkemize getirerek dokuz yıldır uygulamaktayız. Türkiye’nin ilk patates fuarın da tüm ürünler ekildi, gübre ve ilaç uygulamaları yapıldı. Ürünler fuar zamanında kadar yetiştirilecek ve çiftçiler ürünleri birebir görme imkanı kazanacak. Bunun yanı sıra uzmanlar tarafından yetiştirilme süreci ve ürünün özellikleri fuara gelen çiftçilere anlatılacak” diye konuştu.

Makine ve ekipman kısmında da denemelerin yapıldığını aktaran Kiraz, “Fuar zamanında da önceden ekimi yapılmış tarlalarda fuarın Launch partnerleri GRIMME, APH GROUP, MASSEY FERGUSON ve RİVULİS’ın makineleri ve ekipmanlarıyla hasat yapacak. Ekim ve diğer aşamalarda da launch partnerlerimizin makine ve ekipmanları kullanıldı. Çiftçilerimiz hasat makinelerinin ve ekipmanların performansını yakından görecek” diye konuştu.

Onur Kiraz, program sonrası Çiftçi TV Medya Başkanı Tarık Çanak ile bir süre sohbet etti.

Programın tamamını yukarıdaki video penceresinden izleyebilirsiniz.