İzmir’in Ödemiş ilçesinde güz dönemi patates hasadı başladı. Yağış nedeniyle tarlaya giremeyen üreticiler hasada geç başladı. Dekara 3 ton ürün alan üreticiler maliyetlerden şikayetçi. Kilosunu 1,5 liradan satan üreticiler elde ettikleri gelirin maliyetlerine yetmediğini söyledi.

Patates hasadı yapan çiftçi Mustafa Gürler alıcı olmadığı için ürününü depoya kaldırmak zorunda olduğunu, işçi, elektrik, gübre ve mazot maliyetleri nedeniyle patatesi 1,5 liraya mal ettiklerini, satış fiyatın da aynı olduğunu belirtti

Alıcı olmadığından patates depoya gidiyor!

Mustafa Gürler, artan yüzde yüz maliyet fiyatlarına dikkat çekerek, elektrik, mazot ve gübre giderlerinin neredeyse yüzde yüz arttığını söyledi. Dışarıdan bakıldığında çiftçinin para kazanıyor gibi göründüğünü ancak gerçeğin böyle olmadığını dile getiren Gürler, “Ya zarar ediyoruz ya da hesap kafa kafaya geliyor. Şu anda alıcı olmadığı için ürünlerimizi depoya götürüyoruz. Patatesin üretim maliyeti 1,5 lira” dedi.

Markette 4 lira

Patatesin market tezgahlarında fiyatların 4 lira olduğuna dikkat çeken Gürler, parayı çiftçinin değil aracının ve marketlerin kazandığını, çiftilerin maliyetler altında ezilmemesi gerektiğini söyledi.