Aksaray’da pancar hasat sezonu devam ediyor. Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Aksaray’ın şeker pancarında Türkiye’de söz sahibi olduğuna dikkat çekerek “Yaklaşık 10-15 gün önce hasat sezonu başladı. Şu anda üreticilerimiz tam kapasiteyle sahada. Bir milyon tonun üzerinde şeker pancarı üretiyoruz. Aksaray bölgesinde iki tane şeker fabrikasını besliyoruz. Ülke ekonomisine, ülke şekerine ciddi şekilde katkı sağlıyoruz” dedi.

Koçak: Sanayiciler üreticileri yıldırmamalı!

Başkan Emin Koçak, ülkede az da olsa bir kriz olduğunu belirterek “Bilindiği gibi şeker fabrikaları özelleşti. Şu anda geçiş sürecindeler. Üreticilerimiz az da olsa sıkıntıda. Tabii biz sanayicilerden istediğimiz, önümüzde gelen kış sezonu biraz daha hassasiyet gösterirlerse üreticilerimiz adına çok iyi olacak. Gelecek yıllarda da pancar çiftçisinin tarladan çıkmaması için, pancar ekimini devam ettirmesi için sanayicilerin özellikle üreticilerimizi yıldırmaması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Maliyetler iki kat arttı

Pancar taban fiyatının bir yıl önce belirlendiğinin altını çizen Koçak, “Pancar taban fiyatının geçtiğimiz yılın girdilerine göre 235 TL olarak verildiği için şu anda da maliyetler ciddi şekilde yüksek. Yetkililerden, sanayicilerden özellikle rica ediyorum, pancar taban fiyatını tekrar gözden geçirirlerse üreticilerimiz bir nebze de olsa rahat eder. Pancar taban fiyatı verileli 1 yıl oldu ama girdilerimiz 2 katına çıktı. Biz, ülkemiz için, vatan için, geleceğimiz için inadına üretmeye devam ediyoruz, devam edeceğiz” dedi.