Muş Ovası'nda 3 bin 500 çiftçi tarafından 60 bin dönümde ekilen şeker pancarının hasadı tamamlandı. Tarladan toplanan pancarlar, getirildikleri şeker fabrikalarında ön temizleme işleminden geçiriliyor. Toprak ve çamurdan arındırılan ürünler silolara alınıp kanallar vasıtasıyla fabrikaya ulaştırılıyor. Kanallarda basınçlı suyla yıkanan pancarlar fabrikasyon işlemlerinin ardından şeker haline getiriliyor. 

"Yılda 46 bin ton şeker üretiliyor"

Muş Ovası'nda 60 bin dönümlük alanda şeker pancarı ekilerek her yıl ortalama 330 bin ton civarında şeker pancarı hasadı yapılıyor. Fabrikada işlenen pancarlarla yılda 46 bin ton şeker, 80 bin ton melas ve 13 bin ton küspe elde ediliyor. 7 kilogram pancardan ortalama bir kilogram şeker üretiliyor. Yaklaşık 3 bin 500 çiftçi şeker pancarı ekimi yaparak ekonomiye yılda 200 milyon lira katkı sağlıyor.

Pancarın sadece çiftçilere değil, nakliyecilere, esnafa ve şeker piyasasına da katkısı var. Üretim sonucu ortaya çıkan atık madde, küspe ve melas gibi besin ve mineral değeri yüksek atıklar ise besicilere ayrı bir katkı sağlıyor.

Şeker pancarının ekonomiye olduğu kadar doğaya da faydası var. Oksijen üretip havayı temizliyor.