Türkiye pamukta üretici değil ithalatçı oldu

Tarım yazarı Ali Ekbel Yıldırım, Türkiye’de pamuk üretimi yüzde 40 azaldı. Pamuk üretiminde ithalatçı bir konumda olan Türkiye en çok pamuğu ABD, Brezilya ve Yunanistan’dan karşılıyor.  Türkiye hazır giyim ihracatında söz sahibi iken bu konuda marka olması gerekirken ana ham maddesi olan pamuktan uzaklaştı.  

Yunanistan’dan pamuk ithal ediyoruz

İthalat üreticiyi cezalandırmak diyen Ali Ekbel Yıldırım, “Türkiye’nin bu kadar zenginliği varken ithalat çözüm değil. İthalat, üreticiyi cezalandırmak demek. Konfeksiyon ve tekstil sektörü, Türkiye’nin pamuk üretiminin en az 1 milyona çıkarılması gerektiğini düşünüyor” ifadelerini kullandı.

Bu yıl pamuk üretimi 650 bin ton düşecek

Yıldırım, ” Geçen sene 818 bin ton lif pamuk üretimimiz varken bu rakam bu yıl 650 bin tona gerilemekte, ithalatımızı %40 oranında artırırken üretimi yüzde %40 oranında azalttık.  Bunun tem tersi bir politika izlenmesi gerekiyor. Ülke olarak pamukta yüzümü üretime dönmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Domateste kalıcı fiyat politikası belirlenmesi gerekiyor

Domates Türkiye için önemli bir ürün diyen Ekbel Yıldırım, “sözleşmeli üretimin en yaygın olarak kullanıldığı alanlardan bir tanesi sanayi domatesi, her sen üretici ile sanayici arasında sözleşme yapılıyor. Bu sözleşmelerde bazı yıllar üretici bazı yıllar sanayici kaybediyor. Bu sene üretici büyük sıkıntı yaşıyor.  Sözleşmede Kilo başına 55 kuruşluk bir fiyat yazılmış ancak sanayici üreticiden domatesi 30-35 kuruştan almak istiyor” dedi.   

Üretici süt fiyatlarının artırılmasını istedi

Süt fiyatlarında iyileştirme olmazsa faturayı ülke olarak hepimiz öderiz diyen Ali Ekbel Yıldırım, “Çiftçinin çiğ süt fiyatı Geçen sene kasım ayanında 2,30 kuruş olarak belirlendi. Üreticinin aldığı yem, veterinerlik hizmetleri, aşılar ve diğer girdi maliyetleri artıyor. Herkes ürettiği ürünün fiyatını maliyetim artı diyerek artırırken üreticinin süt fiyatını devlet belirliyor. Üretici burada ciddi zarara uğruyor. Üreticinin kendi ürettiği süt hakkında söz sahibi olması gerekiyor. Ürünün fiyatının sabitlenmesi girdi maliyetlerinin serbest olması kabul edilemez. Zarar eden üretici maliyetleri karşılayamadığı için ineğini kesime yollamak zorunda kalıyor. ” dedi.  

TMO buğday ve arpa ithal edecek

Ekbel Yıldırım, “Toprak mahsulleri ofisi buğday ithal ederek içerideki yükselmesi muhtemel buğday fiyatlarını aşağıya çekmeye çalıyor. Geçen sen 18 ton üretilen buğdayın 9,8 milyon tonunu ithalat yaptı. İthalatın büyük bir bölümü makarna ve un sanayisinde değindiriliyor” şeklinde konuştu.