Adana başta olmak üzere çevre illerin ziraat odalarının da katıldığı açıklamada, çiftçiler taleplerini dile getirdi. Merkez Yüreğir ilçesine bağlı Solaklı Mahallesi’nde bir pamuk tarlasında basın açıklaması yapan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, bir zamanlar, Çukurova denildiğinde pamuğun akla geldiğini ancak şu anda pamuğun can çekiştiğini ifade etti.

Başkan Mehmet Akın Doğan, pamuk hasadına çok az bir süre kala dünya pamuk fiyatlarındaki ciddi düşüşün, üreticileri endişelendirdiğini belirterek, "2019 yılı destekleme tebliği bir an önce açıklanmalı, pamuk primlerinde gerekli düzenleme yapılmalı, prim kilogramda en az 1,25 TL olacak şekilde belirlenmelidir" dedi.

Pamuğun, tekstil ve konfeksiyon sanayisine sağladığı katma değerle ekonomide önemli bir paydaya sahip olduğunu ve istihdama ciddi oranda katkı sağladığını belirten Doğan, “Ülkemizde 5,2 milyon dekar alanda, 2,6 milyon ton kütlü pamuk üretimi yapılmaktadır. Son 2 yılda üretim artışlarına rağmen üretimin tüketimi karşılama oranı yüzde 60’larda kaldı. Ne yazık ki aradaki bu fark, ithalatla karşılanmakta ve milyarlarca dolar harcanmaktadır. İthalatın önüne geçilmesinin tek yolu da pamuk üreticisinin desteklenmesidir” diye konuştu.

"Prim kilogramda en az 1,25 olmalı"

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki ticaret savaşında pamuğun ilk sıralarda yer aldığını ve dünya genelindeki çiftçilerin beklenmeyen fiyat düşüşüne hazırlıksız yakalandığını dile getiren Doğan, şunları söyledi:

“Henüz ülkemizde hasadın başlamamasına rağmen kütlü pamuğun kilogramının Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 2,70 TL ile 3 TL, Ege Bölgesi’nde 3,40 TL ile 3,70 TL, Çukurova Bölgesi’nde ise 2,90 TL ile 3,10 TL arasında olacağı görülmektedir. Bilindiği üzere bu yıl ekimin gerçekleştirildiği Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre gübre, mazot, elektrik, zirai ilaç gibi girdilerde önemli oranlarda artış yaşandı.

Tebliğ bir an önce yayımlanmalı!

Haliyle üreticilerimizin birim maliyetleri oldukça yüksektir. Pamuk hasadına çok az bir süre kala bu dönemde dünya pamuk fiyatlarındaki ciddi düşüş, üreticilerimizi endişelendirmektedir. Bu nedenle 2019 yılı destekleme tebliği bir an önce açıklanmalı, pamuk primlerinde gerekli düzenleme yapılmalı, prim kilogramda en az 1,25 TL olacak şekilde belirlenmeli ve pamuğunu satan üreticinin primi hemen ödenmelidir. Pamukta sürdürülebilirlik için sanayicinin pamuğunu iç piyasadan temin etmesi teşvik edilmelidir.”

Basın açıklamasına Türkiye Ziraat Odaları Genel Başkan Vekili Ahmet Bahadır Sezgin, Akdeniz Bölgesi'nde faaliyet gösteren ziraat odası başkanları, çiftçiler ve muhtarlar katıldı.