Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, “Pamuk he bölgede yetişmeyen özel bir bitti bunu yanı sıra katma değer olarak da çok yükse bir ürün yetiştiği bölgeye istihdam sağlayan güzel bir ürün hal böyle olunca biz üretmekten vazgeçmemeliyiz. Pamuk üretimine ihtiyacı olan bir ülkeyiz. En önemlisi tekstil açıcından dışa bağımlı olmamak için üretmek zorundayız.  2019 yılına ekim alanları her yıl % 15 oranında bir artış gösteriyordu. Ancak pamuk fiyatlarının düşmesi ve maliyetlerin artması üreticiyi alternatif olacak başka ürünlere yönlendirdi. Bu sene tarlasına pamuk eken çiftçinin iyi bir para kazanması gerekiyor gelecek sende aynı ürünü ekmeye devam etsin.

Kütlü pamuk fiyatlarının kilogram başına altı liranın altında olmaması lazım. Hasadın ilk günlerinde günlü pamuk fiyatları Adana’da 4 liranın altındaydı. Pandemi ile birlikte pamuk fiyatlarında da bir artış yaşandı şuanda % 42 randımanlı pamuğu çırçır fabrikalı net fiyat 5 liradan alıyor. Bunun üzerine 1.10 TL olan prim desteğini de eklediğimizde çiftçinin başından beri istediği 6 liralık fiyat bandına ulaşmış oluyoruz” dedi.

TMO alım stratejisini değiştirmeli

Bütçemiz bu kadar müsaitken keşke devletimiz bunu ocak şubat ayında açıklasaydı çiftçilerimiz pamuk üretiminden vazgeçmezdi diyen Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, “Çiftçi bir üründen vazgeçtikten tekrar o ürüne döndürmek zor oluyor. Umarım ki prim ödemesi gelecek seneki tohumlar toprağa düşmeden ödenir. Çiftçilerimiz için güzel bir gelişme oldu her biri için hayırlı olsun diyorum.

Pamuktan kaçan çiftçi mısır ekmeye yönelir mısır ekim alanları bu sene arttı. Pamuk kadar olmasa da ülke olarak mısır üretiminde ihtiyacımız var. Şuan dünyada mısır fiyatları yükselişte Burada Toprak Mahsulleri Ofisi’nin yapması gereken stratejik stok gerektiren ürünlerin fiyatları biran önce dünya standartlarına paralel olarak revize edilmeli. TMO’nun alım stratejisini değiştirmeli diye düşünüyorum. Piyasadaki fiyat değişmelerine göre fiyatlarını revize edebilmeli. Enflasyonu göz önünde bulundurarak fiyatları aylık olarak revize etmeli” şeklinde konuştu.