Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, etle ilgili birçok eleştirileri olduğunu dile getirerek “Son dönemde etle ilgili tüketim arttığı için bazen eksik kalıyor bazen ithalat yapılabiliyor ama inşallah 2021 yılının sonu itibarıyla da herhangi bir ithalatımız olmayacak" dedi

Ödemiş ilçesi Balabanlı Mahallesi'nde üreticilerle bir araya gelen Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada, göreve başladığı ilk haftada ilçeyi ziyaret ettiğini ve kendisinin de topraktan uzak olmayan bir üretici olduğunu söyledi.

Geçmişe yönelik başvuru işlemleri tamamlanan destek ödemelerinin ocak ayı içerisinde çiftçilere ödendiğini hatırlatan Pakdemirli, 2018 yılı desteklemelerinin de çiftçiye erken ödenmesiyle ilgili bir çalışma yaptıklarını, bütçe kaynaklarına göre bunun belirleneceğini aktardı.

Pakdemirli, çiftçinin artan girdi fiyatlarını düşürmek için yoğun mesai harcadıklarını, bu kapsamda fiyatlarda iyileştirmeler yaptıklarını dile getirdi.

Yem fabrikasının ihalesi yapılacak

Bölgede yapılacak olan Ödemiş ve Tire yem fabrikasının ihalesinin 14 Şubat'ta gerçekleştirileceğini ifade eden Pakdemirli, fabrikanın temelinin en kısa zamanda atılacağını, buranın bölge ekonomisine katkı sağlayacağını söyledi.

"Otlatmaya açılan alan yüzde 53'e yükseldi"

Bekir Pakdemirli, hayvancılığın geliştirilmesine ormanların katkısının artırılması için orman alanlarında otlatmaya açılan alanların yüzde 53'e çıkarıldığını, ormanlık alandan geçen enerji nakil hatları ile yangın emniyet yol ve şeritlerinde yem bitkisi yetiştirilerek hayvancılık yapan üreticilerin bundan ücretsiz yararlanmasının sağlanacağını kaydetti.

"2021 sonunda et ithalatı yapılmayacak"

Pakdemirli, Türkiye'nin kaynaklarını iyi değerlendirdiğini ifade ederek, "Avrupa'da süt sığırında 1 numarayız. Etle ilgili birçok eleştirimiz var, evet son dönemde etle ilgili tüketim arttığı için bazen eksik kalıyor bazen ithalat yapılabiliyor ama inşallah 2021 yılının sonu itibarıyla da herhangi bir ithalatımız olmayacak. Buna rağmen sığırda Fransa'dan sonra yine ikinci sıradayız." dedi.