Kahramanmaraş’ta Tarım Çalıştayı’na katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarım sektörü temsilcileriyle buluştu. Burada bir konuşma yapan Bakan Bekir Pakdemirli, yerel anlamda ekonominin güçlenmesi için üreticinin ürününü zincir mağazalarında satabilmesinin gerekliliğini vurguladı.

Pakdemirli: Hem üretici hem tüketici kazanmalı!

Tarım tedarik zincirinde değişiklik yapılması gerektiğini hatırlatan Bekir Pakdemirli “Hep bu örneği veriyorum, ürün tarlada 1 lira, tüketici de 4 lira. Biz de diyoruz ki; üretici tarlada 2 liraya satsın ama tüketici de 4 liraya yemesin, 3 liraya yesin. Amacımız buradaki değer zincirinde herkes hakkaniyet payını alsın ama fazladan bir şey olmasın ve israf olmasın” diye konuştu.

“Hal yasası bu hakkaniyeti sağlayacak!”

Üreticinin ürününü daha yüksek kârla, tüketicinin de daha ucuza yemesi için hal yasası üzerinde çalıştıklarını anımsatan Pakdemirli, “Hal yasası bu dediğimiz gelişmeyi sağlayacaktır, bunun üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıllarda da perakende yasasıyla ilgili yeni değişiklikler olabilir. Bana göre yerel ekonomi kalkındırmak anlamında, eğer Kahramanmaraş’taki zincir mağazaya arka tarladaki ürettiği ürününü eğer götürüp orada satabiliyorsa işte o zaman yerel ekonomiyi kalkındırmış oluruz. O zaman da birçok israftan kurtulmuş oluyoruz. Bu konuyu da paydaşlarımızla konuşuyor olacağız" diyerek sözlerini tamamladı.