"Tarım ve Orman Bakanlığı olarak tarımsal üretimin kesintisiz devam etmesi tüm kesimlerin gıdaya erişim olanaklarının korunması için gereken tüm adımları attık ve atmaya da devam ediyoruz"

Pakdemirli: "Özellikle pandemi sürecinde sektör paydaşlarıyla bir araya gelerek hızlı aksiyon aldık. Bu sayede ülkemizde, diğer ülkelerde pandeminin ilk dönemlerinde yaşandığı gibi, gıdaya erişim konusunda sıkıntı yaşanmadı"

Pakdemirli: "Üretim hacminin geliştirilmesi ve arazi kaynağının etkin kullanılması amacıyla tahıl, bakliyat, yağlı tohum ve yem bitkileri gibi stratejik ekimler için devlet arazilerini aile çiftçilerine ücretsiz olarak tahsis etmeye başladık"

Pakdemirli: "Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesine, verimsizleşmesine tahammülümüz yok. Tedbirlerimizi alıyoruz"

Pakdemirli: "Pandemi öncesinde başlatılan yerel tohumların üretime kazandırılması amaçlı ata tohumu projesi kapsamında da 25'i buğday olmak üzere tarla bitkilerinden toplam 79 çeşit, 7 meyve ve 1 sebze çeşidi tescillenerek üretime kazandırıldı"

Pakdemirli: "Biyolojik çeşitliliği korumak ve geliştirmek için 2 tohum gen bankası kurduk. Bunlardan bir tanesi dünyanın en büyük üçüncü tohum gen bankası. Burada toplam 115 bin 348 tohum örneğini koruma altına aldık"

Pakdemirli: "Türkiye'de her yıl yaklaşık 19 milyon ton gıda israf ediliyor. Bu, ürettiğimizin neredeyse 5'te 1'i. Yine Türkiye'de gıda kaybı düzeyine baktığımızda ise neredeyse yüzde 40'lık bir kayıp oranıyla karşı karşıyayız"

Pakdemirli: "Ülkemizde gıda israfının sadece yüzde 2 oranında iyileştirebilsek yaklaşık 360 bin ailenin bir yıllık geçim giderlerini karşılayabiliriz"