Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Muğla’da yaptığı bir konuşmada süt prim desteğini 25 kuruş yaptıklarını hatırlatarak “Planlama hatalarından dolayı talep süt tarafına kaydı. Bizim besi tarafında eksiğimiz, süt tarafında fazlamız var. Süt tarafında yoğunlaşma otomatikman oluyor, sebebi şu, ineğin memesinden hemen para almaya başlıyorsunuz. Besi tarafında ise daha fazla beklemeniz gerekiyor. Bu nedenle sütte fazla, ette eksiğimiz oluyor” dedi.

“ESK fazla sütü alıp süt tozu yapıyor”

Bu talep farklılığını dengelemek için Et ve Süt Kurumu’nu (ESK) devreye soktuklarını belirten Bakan Pakdemirli, “ESK, sanayicinin almadığı sütü süt tozu yaparak deposuna koydu. İhtiyaç olduğunda piyasaya veriliyor veya yurt dışına ihraç ediliyor. Bu şekilde kurum piyasayı dengelemeye çalışıyor. Bu çerçevede ESK’nın Muğla’ya tahsis ettiği süt tozu kotasını 30 tondan 55 tona çıkarıyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan bazı desteklemeler hakkında bilgi verdi

Pakdemirli, bazı desteklemeler hakkında da şu açıklamaları yaptı: 2018 üretim dönemine ait Yem Bitkisi Destekleri kapsamında Muğla’da 5 bin 300 çiftçiye 15 milyon lira ödenecek. Arıcılık desteklemelerinde de kovan başı destek miktarını da 10 lira dan 15 liraya çıkarıyoruz.