Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sosyal medyada patates üretiminin yasaklandığı iddiasına ilişkin "Patates üretiminin yasağı ile ilgili herhangi bir şey kesinlikle söz konusu değil." dedi.

Bakan Pakdemirli, sosyal medyada 25 ilde patates ekiminin yasaklandığı yönündeki paylaşımlar yapıldığını belirterek, sosyal medyadaki bu tür spekülasyonların kesinlikle doğru olmadığını söyledi.

“Karantina haberleri speküle ediliyor”

Bakanlığın hem üreticiyi hem de tüketiciyi düşündüğünü dile getiren Pakdemirli, şunları söyledi:

"Bazı karantina haberlerini bilerek speküle etmeye çalışıyorlar, bu şekilde yanlış yorumluyor olabilirler. Patates üretiminin yasağı ile ilgili herhangi bir şey kesinlikle söz konusu değil. Böyle bir şey sosyal medyada paylaşıldığı yönünde bana bilgi geldi. Bu nedenle ben de açıklama yapma ihtiyacı duydum."

Pakdemirli, karantina olan bölgelerin olduğunu, ancak bunların da teknik olduğunu vurgulayan Pakdemirli, "Bu konular ilgili bilmeyenlerin karışmaması gereken konulardır. Bu konular teknik konular. Bilmeyenlerin asla karışmaması gereken bir konu. Bakanlığımızın teknik personeli bu konuda gerekli açıklamayı da yaparlar." değerlendirmesinde bulundu.

“İthalat geçici, üreticiyi etkilemeyecek”

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bir kereye mahsus 200 bin tonluk ithalatın yapıldığını, 20 Nisan’da söz konusu ithalatın biteceğini bildiren Pakdemirli, "Yeni hasat döneminde üreticimizi etkileyecek geçici bir ithalat. Üreticimizi endişelendirecek bir şey yok. Çünkü 20 nisanda sona eriyor. Geçici bir kotadır. 20 Nisan itibariyle iptal oluyor." ifadelerini kullandı.