Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Smartcon 2019 Ankara Teknoloji Zirvesi’ne katıldı. Zirvede bakanlık olarak tarımda kullandıkları pek çok teknolojik yenilikten bahseden Bakan Bekir Pakdemirli yakın bir zamanda hayvanlara takılacak yeni nesil elektronik küpeyi tanıttı.

Pakdemirli, kürsüden hayvanlarda kullanılacak yeni nesil kulak küpesini göstererek, “Kulak küpesinin mucidi benim” dedi.

Küpenin içinde ekipman olarak bir GSM sistemi olduğunu anlatan Pakdemirli, "Dünyada başka bir uygulaması yok. Şu anda yerli ve yabancı firmalar bunun üzerinde çalışıyor. Pilot çalışmalarımız devam ediyor, 100 kadar hayvanın üzerinde çalışıyoruz. Proje başarılı olursa bunu genişletme yoluna gideceğiz. Hayvan 2-3 günde bir uyanacak ve 'Merhaba, benim, Sarı Kız' diyecek, kulak küpesinin takıldığı noktadan henüz hayatta olduğu anlaşılacak. Mevcut kulak küpeleri, hayvan kesildiğinde envanterden düşülmüyor. Türkiye'deki hayvan varlığını bu aletle takip etmemiz son derece önemli." dedi.

“Elektrikli traktörün lansmanı çok yakında yapılacak”

Pakdemirli, seri üretimine hazır olduğunu düşündükleri bir elektrikli traktör prototipi yaptıklarına dikkati çekerek, "Yakın zamanda lansmanını gerçekleştireceğiz. Bu prototiple ilgilenen en az 2 traktör üreticimiz var. Eğer bunu da yapabilirsek karbon ayak izimizi düşürmüş olacağız. Bunun yanında devlet olarak ciddi şekilde uyguladığımız mazot desteklerinden de vazgeçmiş olacağız. Diğer taraftan da köylü, çiftçi ve üretici açısından da ulaşılabilir bir enerji maliyetiyle ürününü üretme şansı elde edecek. Bu da kendisine daha farklı rekabetçi avantaj getirecek." değerlendirmelerinde bulundu.