Kars'ta 'Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, besicilere seslendi: Yemini şimdi al, kurbanda öde!

Kars ve Ardahan’da yerel seçim çalışmalarına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, besicilere ve çiftçilere verdikleri hizmetleri anlattı.

Besicilere yönelik yaptıkları destekleri aktaran Bakan Bekir Pakdemirli, besicilere ucuz maliyetli 2 ay vadeli arpa verdiklerini belirterek “Ayrıca besicimiz yemini şimdi alacak ve kurbanda ödeyecek” dedi.

Mazotta faizsiz ödeme

Çiftçilere yönelik hizmetlere de değinen Pakdemirli TARSİM sigortasını Tarım Kredi üzerinden yaptıran çiftçilerin sigorta bedelini hasat tarihinde ödeyeceğini ifade ederek, "TMO'nun müdahale alım fiyatları, hasattan önce üreticimizi memnun edecek seviyede açıklayacağız. Ayrıca Sebze üreticilerine fideyi şimdi al, 180 gün sonra faizsiz öde imkan getrirdik" diye konuştu. Çiftçinin en büyük gider kalemlerinden biri olan mazota da değinen Pakdemirli “Mazotunu şimdi al 90 gün sonra faizsiz öde” dedi.

Kırsal kalkınma destek kapsamında bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi maksadıyla 2019 yılı müracaatlarında 1 Ocak'tan başlayan 60 günlük süreyi 31 Mart 2019 mesai bitimine kadar uzattıklarını da sözlerine ekledi.

Koç ve boğalara hibe destek verilecek

Doğu Anadolu Projesi’nin (DAP) başarılı olması nedeniyle, bakanlık tarafından proje süresi 2019-2023 yılları arasında uzatıldığını vurgulayan Pakdemirli “Başvurular bugünden itibaren başlamıştır. Bu proje kapsamında; ahır yapımında 385 bin TL’lik projenin yüzde 50’si hibe verilecek, hayvan alımında 5 bin TL boğaya, 750 TL koça hibe desteği vereceğiz dedi.

Anaç koyun - keçi desteği

Pakdemirli. 187 bin yetiştiriciye de 21,5 milyon anaç küçükbaş hayvanı için 538,5 milyon TL destekleme ödemesini Mart ayı sonunda ödeneceğini söyledi.

Çoban desteği

7 bin küçükbaş işletmesine, işletme başına 5 bin TL olmak üzere toplamda 35 milyon TL destekleme ödemesi Mart ayı sonunda ödeneceğini yineleyen Pakdemirli “Koyunculukta sürü büyütme projesine başlıyoruz. Dişi kuzularını damızlığa ayıran üreticilerimize dişi kuzu başına 100 TL destek vereceğiz. Arıcılıkta kovan desteğini 10 TL'den yüzde 50 artışla 15 TL'ye çıkarıyoruz” şeklinde konuştu.