Kahramanmaraş’ta bir televizyon programına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli et ithalatı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Bekir Pakdemirli, önümüzdeki 4-5 aylık süreçte ette ithallik bir durum gölrmediğini belirterek “Türkiye'nin stokları bol ve yeterli. 4-5 ay boyunca ithal etle ilgili bir problemimiz yok gibi gözüküyor" dedi.

"2021'den sonra özellikle kasaplık et ithalatı tamamen sıfır olacak." diyen Pakdemirli, şu anda da ithalat bulunmadığına işaret etti. Pakdemirli, bazı tüccarların besilik dana getirdiğini, bunun gelmesinde de fayda olduğunu kaydederek "Ama onun dışında kasaplık canlı hayvan ithalatımız 2021'den sonra bir daha olmayacak." diye konuştu.

Ucuz et satışı toplam tüketimin sadece yüzde 5’i

Piyasaları dengeleme ve sosyal sorumluluk açısından 81 ilde teşkilatı olan 3 market zincirinde kuşbaşı ve kıymayı belli fiyatlardan sattıklarını dile getiren Pakdemirli, kuşbaşı eti 31, kıymayı da 29 liraya sattıklarını belirtti. Bakanlık olarak iki görevleri olduğunu, birinin tüketiciyi korumak diğerinin de üreticiyi kollamak olduğunu dile getiren Pakdemirli, Türkiye'de farklı fiyatlarda her türlü ete karşı talep olduğunu söyledi.

Bakan Pakdemirli ucuz et satışının bir sosyal sorumluluk olduğunu hatırlatarak “Ucuz etler ortalama aylık 5-6 bin ton ama Türkiye'de 100 bin tonun üzerinde et tüketimi var. Bu et tüketimini bize şunu gösteriyor. Her çeşit, her kalite ve fiyattaki kırmızı ete vatandaşımız rağbet ediyor ve bunu satın almaya devam ediyor. Bu konuda bir miktar ithalat yapıyoruz, yapmak durumundayız” diye konuştu.

Kişi başı yıllık et miktarı 15 kilo

Küçükbaş ve büyükbaş hayvan varlığının arttığına dikkat çeken Pakdemirli “Küçükbaş 30 milyondan 45 milyona gelmiş. Büyükbaş hayvan varlığımız ise 9 milyondan 16 milyona gelmiş. Aslında üretimde yüzde 60 artışımız var. Bunu unutmamamız gerekiyor. Türkiye'nin bu konuda büyük bir başarısı var. Peki bu başarıya neden ithal ediyoruz. Çok basit bir sebebi var. Türkiye 2002 yılında kişi başı 6 kilogram et tüketiyordu şimdi 15 kilo et yemeye başlamış. Türkiye'nin refahı artmıştır” şeklinde konuştu.