Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Nevşehir ziyareti kapsamında çiftçiler ve tarım sektörünün temsilcileri ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde düzenlenen yemekte bir araya geldi.

Bakan Pakdemirli burada yaptığı konuşmada tarım sektörünün sıkıntılarını çok iyi bildiklerini ifade ederken dövizin hareketliliğinde de en fazla çiftçilerin etkilendiğini söyledi. Bakan Pakdemirli, “Sıkıntılarınızı biliyoruz. Sıkıntılarınızla ilgili çözüm daima elimizin üzerinde ve sıkıntılarınızı inşallah en kısa sürede çözmüş olacağız” dedi.

“Döviz artışının olumsuz etkisini azaltmaya çalıştık”

Tarım sektörünün ekonomik döviz artışından en fazla etkilenen sektör olduğunu vurgulayan Pakdemirli, “Özellikle Ağustos ayında başlayan dövizin artışıyla girdilerimizin artışı özellikle çiftçimizin, üreticimizin ana sıkıntılarından biri haline geldi. Tabi ki biz bu dönemde neler yapabileceğimize baktık. Hep sektör ile görüştük. Tarım Kredi kooperatifleri ile konuştuk. Burada artan maliyetleri bir nebze de olsa azaltabilmek anlamında sürekli olarak bildirimler alarak ve dövizin de düşmesiyle beraberde özellikle sektörlerle de görüşerek bu maliyetleri tekrar gözden geçirdik” diye konuştu.

“Destek ödemelerini erkene çektik”

Çiftçilerin elinin rahatlaması için destek ödemelerini erkene çektiklerini anımsatan Pakdemirli, “Benim cebime 300 lira, 500 lira veya bin lira girdi çok önemli değil diyebilirsiniz ama aslında devlet çok büyük gayret gösteriyor. Cumhurbaşkanımız da bu konuda ben desteklerin biraz daha erkene çekilme konusunu açtığımda şunu söyledi: ‘Üretici bizim baş tacımız, üreticinin yükünü hafifletecek her şeyi mutlaka yapın.’ Ve böylelikle 2018’e ait kalan desteği inşallah bırakmayacağız. Şimdi Ocak ayı içerisinde 2.1 katrilyon, Şubat ayında 3 milyar ve Mart ayı içinde şuan çalışmalarımız devam ediyor yakında da açıklayacağız. Bizim elimize 2018 yılına ait ulaşan icmali tamamlanmış hiçbir desteği ödememezlik etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.