İzmir Ticaret Odası (İZTO) Eylül ayı meclis toplantısına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli burada bir konuşma yaptı. Bakan Pakdemirli tarımda yapısal problemleri çözmeye çalıştıklarını belirterek “Gerekli adımları atıyoruz ama bunun için lütfen sabırlı olun. Biraz kredi verin. Genç bir tarım bakanıyım biraz krediyi hak ediyorum diye düşünüyorum. Biraz sabır, biraz sabır” diyerek süre istedi.

“Türkiye'nin protein üretiminde sorun yok!”

Konuşmasında hayvansal üretime de değinen Bakan Pakdemirli, “Protein üretimi toplamda eksiğimiz yok. Sadece bizim et tercihimiz var. Yani tavuk eti, kırmızı et ve balık eti toplamı Türkiye'nin ihtiyacından çok daha fazla. Türkiye 2023 hedefi olan balık ürünleri ihracatında 1 milyar doları geçmiş durumda. Bu tercihleri biraz değiştirirsek aslında Türkiye'nin et ile ilgili de problemi yok” diye konuştu.

“Cuma günü buğday fiyatları ile ilgili açıklama olacak”

Türkiye'nin buğday ile ilgili de bir probleminin olmadığını ifade eden Bakan Pakdemirli, "Fiyatlar da zaten düşmeye başladı. Yakın zamanda buğday ile ilgili önemli bir artış bekliyoruz. Cuma günü de buğday fiyatları ile olumlu bir gelişme de açıklanacak diye biliyorum." şeklinde konuştu.