'5 Yılda 500 Bin Fidan' kampanyası kapsamında Denizli'de 30 bin fidan dağıtıldı. Fidan dağıtım töreninde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, cevizin önemine dikkat çekti.

Türkiye'nin cevizde ithalatçı konumda olduğunu hatırlatan Bakan Bekir Pakdemirli, "Cevizin ana vatanlarından birisi Türkiye. Buna rağmen ithalatçı olmamız gerekmiyor. Bu açığı kapatacağımıza inanıyorum. Cevizle ilgili birimlerimiz çalışmalar yürütüyor. Türkiye aslında dördüncü büyük üretici. Çin, ABD ve İran'ın ardından geliyoruz. 200 bin ton biz üretiyoruz, 400 bin ton İran üretiyor. Çok hızlı bir şekilde buraya ulaşma hedefliyoruz” dedi.

“Denizli cevizin anavatanı olsun!”

Denizli’nin ceviz üretimindeki önemine değinen Pakdemirli, “Denizli, Ege bölgesinde ceviz üretiminde birinci sırada, Türkiye'de ise üçüncü sırada. Türkiye'de Denizli birinci sırada olabilir. Buradaki ana amaç, cevizi ihraç eder hale getirmek. İthal bağımlılığı yok etmek istiyoruz. Denizli'de artık cevizin bir şekilde borsasını kurmak istiyoruz. Ben belediye başkanıma, borsa başkanıma soruyorum. Ortak bir iş yapmaya varsanız, bir ortak bir iş yapalım, cevizin ana vatanı Denizli olsun" şeklinde konuştu.