Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Giresun Mitingi öncesinde yaptığı konuşmada, Giresun'a Ege'nin, İç Anadolu'nun, Akdeniz'in, Doğu Anadolu'nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın selamını getirdiğini söyledi.

Pakdemirli, "Giresun fındık ihracatında bizim gururumuz" ifadesini kullanarak, şöyle devam etti: "Fındıkta sözümüzü tuttuk mu? Toprak Mahsulleri Ofisi olarak müdahalede bulunduk mu? Bulunduk. FİSKOBİRLİK'in kurtuluşu için gereğini yaptık mı? Yaptık. İnşallah bundan sonra da Giresun fındıkla ilgili problem yaşamayacak. Gerektiğinde müdahale alımlarımıza da devam edeceğiz. Fındık üreticisi, benim çiftçim, benim köylüm, benim başımın tacıdır."

Giresun'a 16 yılda tarım ve hayvancılıkta 2 milyar lira hibe verdiklerini aktaran Pakdemirli, tarımsal hasılayı 5 misline çıkardıklarını, orman ve su alanında 1,5 milyar lira yatırım gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Giresun’a neler yapılacak?

Yaptıklarıyla değil, yapacaklarıyla milletin gönlünde yer almak istediklerinin altını çizen Pakdemirli, şunları söyledi:
"Giresun'a gelmişken de boş heybe ile gelmek olmaz dedik, Bulancak çok uzun zamandır Orman İşletme Müdürlüğünü istiyordunuz değil mi? O zaman Orman İşletme Müdürlüğümüz Bulancak'a hayırlı uğurlu olsun. Bunlarla bitmiyor tabi ki, Giresun Tirebolu Harşit Vadisi ıslahı inşaatında gerekli ödeneği sağlayacağız, hayırlı uğurlu olsun. Giresun'a içme suyu sağlayacak olan Bulancak Ezeltere Barajı'nı ve Harşit Vadisi üzerinde yapacağımız Tirebolu Barajının da planlamasını tamamladık, projelerine de 2019 yılında başlayacağız. Giresunlu hemşehrilerimize hayırlı, uğurlu olsun."

“Fındık bahçelerinin verimini artıracağız”

Pakdemirli, fındıkta verim ve kaliteden düşmüş bahçeleri yenileme çalışmasını da gündemlerine aldıklarını belirterek, fındık bahçelerinin verimliliğini dekarda en az 200 kilograma çıkarmayı hedeflediklerini, böylelikle çiftçinin gelir seviyesinin de artmış olacağını aktardı.

Fındıkta alan bazlı gelir desteğini 850 milyon liraya, çay budama masrafı desteğini 5 milyon liraya, balmus arısı desteğini 8,5 milyon liraya, yaş çay prim desteğini 192,5 milyon liraya, küçük aile işletmesi desteğini de 5 milyon liraya çıkardıkları bilgisini veren Pakdemirli, Mart ayında da ödenmesinin planlandığını ifade etti.

Mart’ta ödenecek destekler!

Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü: 25 milyonluk sertifikalı tohum üretim desteği, 30 milyon liralık toprak analiz desteğini de mart ayında ödemeyi planlıyoruz. Biz bunları lütuf olarak değil, hakkın teslimi olarak gördük, halkımız için yaptık.

Ari işletme desteği olarak 878 ari işletmeye 36 milyon lira desteği 1 Mart Cuma gününden itibaren ödeyeceklerini bildiren Pakdemirli, "2018 aralık ayı süt destekleme ödemesini de 243 bin üreticimizin ürettiği 750 bin ton süt için 95 milyon lira çiğ süt desteğini 1 Mart Cuma'dan itibaren ödemeye başlayacağız. Besicilerimize ucuz arpa veriyorduk şimdi bunu da 2 ay vadeli vermeye başlayacağız." dedi.

Bekir Pakdemirli, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin faaliyet alanlarına giren ürünlerinde müdahale alımlarını hasattan önce bildireceklerini ifade ederek çiftçiyi, üreticiyi rahatlatacaklarını söyledi.

Yem ödemesi kurban vadeli

 TARSİM sigortalarının önemli olduğunu vurgulayan Pakdemirli, "TARSİM sigortalarını Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden yaptıranlar sigortalarını hasat tarihinde ödeyecekler. Eğer yem istiyorsanız yine Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından aldığınız zaman kurban vadeli ödeyeceksiniz. Traktöre mazot mu lazım? Traktöre eğer mazot koyacaksak 90 gün sonra ödeyeceğiz." ifadelerini kullandı.