Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli patates üreticisi ABD'li McCain Food şirketine danışmanlık yaptığının ortaya çıkmasının ardından, bakanlık görevinin kendisine tebliğ edilmesiyle birlikte tüm ücretli görevlerinden istifa ettiğinin altını çizerek, "27 yıllık çalışma hayatım var. Gıda, perakende tüm sektörlerde çalıştım. Yani evinde oturup bakan olmaya gelmiş bir insan değilim ki" dedi.

HABERTÜRK televizyonunun yayınına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 2013-2018 yılları arasında dünyanın en büyük patates üreticisi McCain Food’un danışmanlığı yapmış olmasıyla ilgili haberlerle ilgili açıklama yaptı. Bakan Pakdemirli kendisine bakanlık görevi tebliğ edildikten sonra tüm ücretli görevlerinden istifa ettiğini açıkladı.

“Bu iddiaya gülüyor olmamız lazım” diyen Pakdemirli “Ben şu anda bu memlekette 16 kişiye nasip olmuş çok şerefli bir görevi yürütüyorum. Bu görevi alacağımı haber alır almaz tüm ücretli görevlerimin hepsinden istifa ettim. Bir defa böyle etik dışı bir ilişkinin içinde olmam söz konusu değil” dedi.

“Danışmanlık yapmak yanlış değil”

Bir firmaya geçmişte danışmanlık yapmış olmasının yanlış olmadığını da kaydeden Pakdemirli, ”Bir insanın çoluğunun çocuğunun rızkı için çalışması normal değil mi? Ben uzaydan mı geldim? Benim 27 yıllık çalışma hayatım var. Gıda, perakende tüm sektörlerde çalıştım. Yani evinde oturup bakan olmaya gelmiş bir insan değilim ki… Geçmişte çalışmış olduğum yerler olabilir. Bunlarla geçmişte çalışmış olmam bugün herhangi bir ticari ilişkiye girmemi gerektirmez ki” diye konuştu.

"Benim üzerimden hükümeti yıpratmaya çalışıyorlar"

Sözlerinin devamında ‘Komik olan şudur’ diyen Pakdemirli, “Bakanlık olarak sofralık patates ithalatına izin verdiklerini ancak söz konusu firmanın dondurulmuş patates üretiyor. Bu konuyu gündeme getirerek benim üzerimden bakanlık ve hükümeti yıpratmaya çalışıyorlar” dedi.

KAYNAK: Gazete Duvar