Türkiye’nin mercimek ihtiyacının önemli bir kısmının karşılandığı Mardin’de tüccarlar ithal ürünlere tepkili. Kızıltepe Hububat ve Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, çiftçilerin daha önce birinci ürün olarak mercimeğin seçtiklerine dikkat çekerek “Hasat edilen  mercimekler Antep ve Mersin bölgesinden fabrikalarda işlenerek tüm dünyaya ihracat ediliyordu. Yılda 400-500 bin ton mercimek üretimi vardı” diye konuştu.

“Kanada’ya tohumu biz verdik şimdi ithal ediyoruz”

Türkiye’nin dünyanın en büyük mercimek ithalatçısı olduğuna değinen Öter, “Seksenli yıllarda Kanada mercimek tohumunu bizden aldı. Şimdi ise Kanada ve Kazakistan’dan mercimek ithal ediyoruz. İç piyasanın mercimek ihtiyacını karşılamamız için fiyat istikrarının olması gerekiyor. İthalata sınırlama getirilmesi gerekiyor. Ülkeler çiftçilerini korumak için önlemlerini alıyor. Mercimeğe destek arttı ama yeterli değil” şeklinde konuştu.

“Kanada mercimeğinin besin değeri düşük”

Türkiye’de üretilen mercimeğin dünyanın en kaliteli mercimeği olduğuna dikkat çeken Öter, “Kanada’dan gelen besin değeri düşük mercimek bizim mercimek ile eş değer satılıyor. Altınla bakır bir olmaz. Dışarıdan gelen mercimek bizim çiftçimizi tehdit ediyor. Hal böyle olunca çiftçide üretimden uzaklaşıyor. Üretimde ithalatla tehdit sanayici de tedirgin ediyor” dedi.