Denizli sanayisinin önde gelen isimlerinden hayırsever iş adamı Orhan Abalığolu (84) tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Denizli’nin önemli iş adamlarından Orhan Abalıoğlu, tedavi gördüğü Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) hastanesinde 84 yaşında hayata gözlerini yumdu. Hayırsever iş adamı Abalıoğlu, kente birçok okul kazandırmasıyla vatandaşların sevgisini toplamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da kentte gerçekleştirdiği programlarda ziyaret ettiği Abalıoğlu, 4 Mart Pazartesi (bugün) günü son yolculuğuna uğurlanacak. Abalıoğlu’nun cenazesi PAÜ Müftü Ahmet Hulusi Camii ve Külliyesi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Asri Mezarlık’a defnedilecek.

Abalıoğlu, kurucusu olduğu holdingle Denizlispor’a da bugüne kadar büyük destekler sağlamış, bu sezon da isim sponsorluğunu almıştı.

Orhan Abalıoğlu kimdir?

Abalıoğlu Grubu kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Orhan Abalıoğlu, 1935 yılında İsmail Baki-Hacı Bahriye Abalıoğlu çiftinin 4 çocuğundan ikincisi olarak Denizli'de dünyaya geldi. İlkokulu, Denizli Gazi İlkokulu'nda tamamladı. Ortaokul için Denizli Lisesi'ne kayıt oldu. Lise eğitimine başladığı ilk yıl babasının rahatsızlığı nedeni ile eğitimini yarım bırakmak zorunda kaldı. Ailesinin 1951 yılında işletmeye açılan Pamuk Çırçır Fabrikası'nın yönetimine getirildi. Abalıoğlu Grubu'nun başına geçmesiyle özellikle yem sektöründe öncü oldu. Türkiye'nin ilk özel sektör yem kuruluşu unvanıyla 1969 yılında faaliyete başlayan Abalıoğlu Grubu, 2010 yılında sergilediği başarılı performansı, Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun yer aldığı ISO 500 listesine taşıdı. Grup, son olarak İSO 500 Listesi'nde 53'üncü sırada yer aldı.