Konya tarım ve hayvancılığın başkenti diyen Seyit Mehmet Dağ, “Ulusal Süt Konseyinde yapılan toplantılarında sadece süt fiyatlarını konuşmak için değil kaliteli süt üretmek içinde bir araya gelinmeli. Geçen seneki Ulusal Süt Konseyi toplantısında sütün taban fiyatı 2.30 TL olarak belirlendi. Yılbaşında yeniden toplanmak üzere karar alındı toplantıda ancak 2 dekim 2019 tarihinden bu yana bir toplantı yapılmadı. Süt fiyatları bir yıldır aynı fiyatla devam ediyor.

Kaliteli süt üretmek için en önemli olana şey yemdir. Yem fiyatlarına 4 ay içinde 5 kere zam geldi. Üretici bu maliyetleri karşılayamıyor. Üretici ineğini kesime yollamak zorunda kalıyor. Süt fiyatlarında bir değişiklik olmazsa üretici üretimden vazgeçecek. Üretici bacasız bir fabrikadır. Sanayicimizin ve devletimizin üreticimize sahip çıkması lazım” dedi.

Türk hayvancılığını ateşten top bekliyor diyen Mehmet Dağ, “ üreticimizi mümkün olduğunca desteklemek zorundayız besiciliği bırakmış bir vatandaşı yeniden hayvancılığa yönlendiremeyiz. Ülkemizde hala bir örgüt yapısı oturmadı. Herkes görevini doğru olarak yaparsa üreticilerimiz bu kadar mağdur olmaz. Üreticilerimize gereken eğitimlerle kendi yemini kendi üretecek seviyeye getirmeliyiz. Üreticinin maliyetleri düşürse bu işe devam edecektir” Şeklinde konuştu.