Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Başkanı Şenol Önal Çiftçi TV’yi ziyaret etti. Ziyaret sırasında tarım sektörünü değerlendiren Şenol Önal, çiftçinin kâr etmesi gerektiğinin altını çizerek, bunun için gereken her türlü desteğin verilmesi gerektiğini söyledi.

Son 6 ayda satılan gübre miktarının geçen yıla göre üçte bir oranında azaldığını bildiren Başkan Şenol Önal, “Bu veriler bize çiftçinin hububatı ya ekmediğini ya da gübresiz veya eksik gübre atarak ektiğini gösteriyor. Gelecek yıl hububat üretiminde ciddi bir düşüş görebiliriz” şeklinde konuştu.

Ciro düşüşleri yaşanabilir

Ağustos ayında dövizde yaşanan ani yükselişle baş gösteren ve sonucunda kredi faizlerinin yükselmesine neden krizin çiftçilere yansımasını anlatan Önal “Çiftçiler uygun kredi erişimine de uzak kaldı. Çiftçilerimizin durumu nedeniyle Tarım makineleri sektörü ciddi bir talep azalması ile karşı karşıya. Traktör satışlarına baktığımızda 2018 Ağustos / Eylül traktör üretim değeri 2017 Ağustos / Eylül dönemine göre gerilemiş durumunda. Trafiğe tescil edilen traktör sayısında da aynı dönemlere göre yüzde 45’lik bir gerileme söz konusu. Bunu yıllık bazda Ocak / Eylül üretimde de trafiğe tescil edilen traktör sayısı yüzde 27 oranında düşüş söz konusudur. 2019 yılında Tarım makineleri sektöründe yer alan firmalar ciddi ciro düşüşleri tahmin edilmektedir” diye konuştu.

Kalıcı tarım politikaları belirlenmeli

Çiftçinin karlı bir üretim yapabilmesi için teknoloji kullanması gerektiğini hartırlatan Önal, “Desteklerle gübresini, ilacını tohumunu verdiniz, bunları toprak ve bitkiyle buluşturacak olan tarım makinalarına gereken desteği vermediğiniz takdirde hiçbir anlam ve önemi yoktur. Tarım stratejik bir konudur ve siyaset üstü bir konudur. Tarımın paydaşları olarak bir araya gelmeli, kısa, orta ve uzun vadeli tarım politikaları belirlenmeli tüm konuları kapsayan. Bu politikalar öyle belirlenmeli ki hükümetler bakanlar değiştiğinde değişmemeli. 3 yıl sonra ne kadar alanda mısır yetiştireceğimizi ne kadar buğday üreteceğimizi bilmemiz lazım. Çiftçinin kar etmesini sağlamamız lazım. Elektronik eşyalar veya araba ithal edebiliriz ama gıda ürünlerini başka ülkede ucuz diye ithal edersek kaybederiz” dedi.

Elektrikli traktör için zamanlama önemli Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin elektrikli traktör projesini değerlendiren Önal, “Traktör satışları yüzde 46 daralmışken elektrikli traktörün konuşmanın zamanı olmadığını düşünüyoruz. Bu yapılmasın istemeyiz modunda değiliz, ama bizim elektrikli traktöre gelinceye kadar yapısal pek çok sorunumuz var. Çiftçilerimiz geçen yıl aldığı traktörün taksitini ödeyemez durumda. Kar etmediği için, toprakları birleştirelim, çiftçimiz para kazansın, sanayicimizin de hazır olmadığını gördük diye bir cümlesi var bakanımızın, bu sözde yanlışlık var, sanayicimiz hazırdır. Savunma sanayisi, devlet alım garantisi verdi ve ilerleme kaydedildi. Siz bize alım garantisi verebiliyorsanız, çiftçimiz bu güçte ise biz buna gireriz” şeklinde konuştu.

KDV alacakları geç ödeniyor

Tarım makineleri sektöründe yerli üretici adeta cezalandırıldığını belirten Önal “Bizler yüzde 18 ile hammadde alıyoruz ve yüzde 8 ile satıyoruz. Bu aradaki KDV farkının alımı zaman alıyor, ama ithalatta durum böyle değil, gümrüğe getirdiği malın yüzde 8 KDVsini ödeyip geçiyor. Burada ithalatçı lehine haksız bir rekabet var. İhracattı geçen yıl 800 milyon dolar ile kapattık, bu yıl 1 milyar dolara gelecek. Firmalarımız uluslararası fuarlara katılması bu yönde etkili oldu. Devletten alınan fuar desteği de bunda önemli katkı sağlamıştır” dedi.

Ziraat Bankasına teşekkür

Ziraat Bankası’nın çiftçiye ekipman kredisi verdiğinin anımsatan Önal, “Bu kredinin limiti 25 bin TL’ye kadar, herhangi kefil ve ipoteğe ihtiyaç duymadan, kredi notunda bir problem yoksa çiftçimiz alabiliyor. Faizlerin arttığı dönemde banka bu kredinin faizinde bir artış yapmadı. Kredinin faizinin yüzde 75’i devlet tarafından sübvanse ediliyor. Ve bize destek sağladı, sektörüm adına teşekkür ediyorum. Çiftçinin bu imkandan yararlanmasını öneririm” dedi Şeker fabrikalarının özelleştirmesinden dolayı çeşitli aksaklıklar yaşandığını ifade eden Önal “Umarım gelecekte böyle durumlarla karşılaşmayız, şeker pancarı üreticisi tarım makinaları sektörü için çok önemli bir üretici grubu. Bu özelleştirmeden umarım çiftçi mutlu olur” diyerek sözlerini tamamladı.