Orman Genel Müdürlüğünde (OGM) düzenlenen ve ormancılığın gelişimine katkı sağlayanların ödüllendirildiği "OGM'nin En'leri Ödül Töreni"ndeki konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin, orman varlığını artıran nadir ülkelerden olduğunu söyledi.

OGM'nin sadece ağaç dikmediğini, uygun alanlar üzerinde çok amaçlı ağaçlandırma ve toprak koruma çalışmaları da yaptığını dile getiren Pakdemirli, "Erozyonun ve rüsubat taşınımının önlenmesi, yeni rekreasyon ve ekoturizm alanlarının, karbon yutaklarının, oksijen kaynaklarının teşkili için de gece gündüz çalışıyor" şeklinde konuştu.

Gelir getirici türler kullanarak yapılan ağaçlandırmalarla bölgesel ekonomiye katkıda bulunmaya gayret ettiklerini anlatan Pakdemirli, "Tabii bunlarla yetinmiyoruz, yetinmeyeceğiz. 2023 yılı hedefimiz, orman varlığımızı 23,4 milyon hektara çıkararak, yüzde 30 olan dünya ortalamasına ulaşmak. Yine 2023 yılı sonuna kadar toplam 7 milyar fidanı toprakla buluşturarak dünyada yaşayan her bir insan için bir fidan dikmeyi hedefliyoruz" dedi.

Milli Ağaçlandırma Günü ilan edilen 11 Kasım'da gerçekleştirilen Geleceğe Nefes kampanyasına da değinen Pakdemirli, Çocukların ağaç sevgisi ve çevre bilincinin gelişimine katkı sağlaması amacıyla kampanyanın içeriğini, 12 milyon ilköğrenim öğrencisinin heyecanını 11 Kasım'a taşıyacak şekilde zenginleştireceklerini belirten Pakdemirli, "Geleceğe Nefes seferberliğiyle ilgili bu yeni müjdemizi inşallah kısa süre içerisinde sizlere duyurmuş olacağız. Tabii 2019'da Geleceğe Nefes ile somutlaşan bu büyük başarıyı, 2020'de de taçlandıracağız" ifadelerini kullandı.

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Pakdemirli, tüm dünyanın bu sorunla boğuştuğuna dikkati çekti.

Avrupa'da da durumun iç açıcı olmadığını, özellikle İtalya'da hayatın neredeyse durma noktasına geldiğini hatırlatan Pakdemirli şu ifadeleri kullandı.

"Tabii Avrupa, mültecilere karşı almış olduğu ciddi önlemleri virüse karşı almış olsaydı belki bu tür elim bir hadiseyle sarsılmış olmayacaktı. Kimse merak etmesin ve şüphesi olmasın ki yeni Kovid-19 için çok ciddi tedbirler aldık, almaya da devam ediyoruz. Öyle ki pek çok ülke virüsle mücadele konusunda bizden iş birliği talebinde bulundu. Hamdolsun aldığımız sıkı önlemlerle, ülkemiz bugüne dek bu listeye girmemeyi başardı. Rabbim vatanımızı ve milletimizi bu illetten korusun, esirgesin inşallah.”

Kovid-19 konusunda herkese sorumluluk düştüğünü anlatan Pakdemirli, "Özellikle kişisel bakımımıza daha fazla özen göstermemiz gerekiyor. Çevre ve beden temizliğimize dikkat etmeliyiz. Bizim öpüşme adetimiz var, bundan kısa dönem de olsa vazgeçmemiz lazım. Gerekiyorsa el sıkışmadan, karşılıklı selam vererek devam etmemiz lazım. Gıda tarafında da gereken tedbirleri aldık ve almaya devam ediyoruz" dedi.