Tarım ve Orman Bakanlığı desteği ile yürütülen Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (URGE) projesi kapsamında Türk Cumhuriyetleri'nden gelen 32 kişilik heyet, ilçedeki süs bitkisi üreticilerini ziyaret etti.

İlçedeki üreticilerin Orta Asya pazarına açılmaları amaçlanan proje kapsamında ikili iş görüşmeleri yapıldı. İzmir İl Müdürü Musa Bakan, ödemiş ilçesinin süs bitkisi ve fidan üretiminde önde gelen merkezlerden biri olduğunu belirten Bakan, toplantıda yaptığı konuşmada bunu dünyaya açma noktasında kararlı oluklarını belirti.

Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş ise, RGE Projesi ile yakın bir gelecekte süs bitkileri ve fidancılık alanında yoğun bir ticaret olacağını belirtti.

İzmir’in Ödemiş ilçesine ilk kez gelen Kırgızistan temsilcisi Bekov Torogul Niyazovinh, İzmir’i çok beğendiklerini buradan kaliteli işlerin çıkacağını ve uzun yıllar devam eden bir ticaret ilişkisi kurmak istediklerinin belirtti. Özbekistanlı firma yetkilisi Nuriddin Kushnazarov URGE benzeri bir projeyi ülkelerinde de uygulamak istediklerini dile getirdi. Görüşmeler neticesinde ilçedeki firmalar ile ilk ihracat için kontratlara imza attı.