Geçen yıl 15 bin ton fındık alımı yapan birlik bu yıl daha fazla alım yapmayı hedefliyor. Alımları peşin ya da emanet sistemi ile yapan FİSKOBİRLİK, üreticiden gelecek tüm fındığa talip.

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, tüm bölgede fındık alımına başladıklarını söyledi. Bayraktar, "Piyasa fiyatının üzerinde fındık alımı yapıyoruz, günlük olarak piyasa fiyatını takip edeceğiz ve her gün oluşan fiyatın üzerine en az 25 kuruş koyacağız. Herhangi bir limitimiz veya kotamız bulunmamaktadır. Birliğe bağlı 50 kooperatifin tamamında ekipler oluşturuldu ve ürün kabulüne başladık. Peşin ve emanet sistemi üzerinden alım politikası uyguladık. İsteyen çiftçimiz ürün bedelini hemen alacak, isteyen de daha sonra değerlendirilmek üzere fındıklarını depolarımıza emanet olarak bırakabilecek” dedi.

Giresun, Ordu ve Sakarya’da fındık alımı yapıldı

Henüz fındığın tam olarak pazara inmeye başlamadığını da kaydeden Bayraktar, “Hava şartları nedeniyle üretici harmana getirdiği fındığı kurutamadı. Bu da fındığın pazara henüz inmemesini sağladı. Buna rağmen Giresun’un Bulancak, Tirebolu ilçeleriyle, Ordu ve Kocaali’nde fındık alımları yapıldı” diye konuştu.