Kahramanmaraş’ta büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin geliştirilmesi adına başlatılan çalışmalarla hayvancılık yeniden canlandırılıyor.

Orman köylülerinin sosyal ve ekonomik gelişimlerini desteklemek amacıyla başlatılan ‘ORKÖY Projesi’ kent genelinde uygulanıyor. Orman Bölge İl Müdürlüğü tarafından Andırın ilçesine bağlı Altınyayla Mahallesi'nde yaşayan ailelerin kalkındırılmasının desteklenmesi amacıyla 1 milyon 250 bin lira hayvancılık destek verildi. Destekler sayesinde çoğunluğu çiftçilik yapan köylüler hayvancılığa yönelirken, ticaretini de yapmaya başladılar.

Kredinin yüzde 20’si geri ödemesiz

Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş, verilen kredilerin yüzde 20’sinin geri ödemesiz olduğunu söyledi. Hayvancılığın gelişmesi için çalışmaların devam edeceğini söyleyen Altındaş, “Özellikle son 2 yıldır Andırın ilçesinde bitmiş olan mandacılığı geliştirmek istiyoruz. Geçtiğimiz yıl 15 aileye, bu yıl da 3 aileye 3’er taneden toplam 54 baş manda verdik. Buradaki amacımız, özelikle mandanın sütünden, kaymağı ve yoğurdundan faydalanmak için mandacılığı geri getirmek istiyoruz. Bu yıl ilçede 3 aileye manda kredisi, 12 aileye süt koyunculuğu, 17 aileye de süt inekçiliği bölge müdürlüğü olarak 1 milyon 250 bin lira ORKÖY kredisi verdik. Aileler aldıkları kredinin yüzde 80’ini aldığı programa göre faizsiz olarak geri alıyoruz. Manda kredisinin geri ödemesi ise 2 yıl geri ödemesiz, ardından 5 eşit taksitte faizsiz olarak geri alıyoruz” dedi.

"3 manda ile başladım güzel bir geçim sağlıyoruz"

Önceden çiftçilik ve küçükbaş hayvancılıkla uğraştığını söyleyen Mustafa Cura, manda talebinin arttığını ve mandanın kendileri için önemli bir geçim kaynağı olduğunu söyledi. Cura, “Orman Bölge Müdürlüğünün bize verdiği 3 manda ile başladık bu işe. Ben de bu işte talep gördüğüm için hayvanımın sayısını çoğalttım ve ticari olarak güzel getirisi var. Mandanın yoğurt ve sütü özellikle şeker hastalarına iyi geliyor. Çocuklarımızla birlikte bakıyoruz ve geçimimizi sağlıyoruz” dedi.